«Λύγισε» στο φινάλε, ηττήθηκε και αποχαιρέτησε τo BCL το Περιστέρι

Jan 26, 2021

Το Περιστέρι πλήρωσε το κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο και αποχαιρέτησε το BCL, καθώς ηττήθηκε στις λεπτομέρεις από την VEF Ρίγα με 60-57.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Λαύριου, Κάιλ Άλμαν, με 17 πόντους 7 ριμπάουντ και ο Άτε με 11 πόντους. Για το Περιστέρι δεν έφτανε η προσπάθεια του Μπουρούση με 19 πόντους και ο Πέτεγουεϊ με 11 πόντους και 6 ασίστ.

Το ματς...

Το Περιστέρι ξεκίνησε νευρικά και άστοχα στην επίθεση και νωθρά στην άμυνα, με τον Άλμαν να πετυχαίνει 11 πόντους στα πρώτα λεπτά και την Ρίγα να προηγείται με 14-4. Στα επομενα λεπτά αντί να μειώνεται η διαφορά αυξανόταν, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τα 7 λάθη του Περιστερίου και να διευρύνει το προβάδισμα μέχρι τους 14 πόντους, για να προηγηθεί στο τέλος του δεκαλέπτου με 22-10.

Με 2 γρήγορα τρίποντα οι Λετονοί ανέβασαν την διαφορά στους 18, με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να μοιάζει... εκτός τόπου και χρόνου. Έκτοτε, οι φιλοξενούμενοι έριξαν ως τους 12 πόντους την διαφορά σε ένα «ξέσπασμα» τους. Παρόλα αυτά, οι Λετονοί διατήρησαν το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 40-27.

Στην επανάληψη το Περιστέρι μπήκε με... άλλο πρόσωπο και με σερί 2-14 μείωσε την διαφορά στους 5 πόντους. Εμφανώς βελτιωμένη η Ελληνική ομάδα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 48-43. Κατάφερε να δεχθεί μόλις 8 πόντους στην περίοδο αυτή, ενώ σκόραρε τους διπλάσιους(16).

Στο πρώτο μισό του τέταρτου δεκαλέπτου το Περιστέρι κατάφερε να περιορίσει τα επιθετικά ατού των Λετονών και με καθαρό μυαλό στην επίθεση μείωσε την διαφορά στους 2 πόντους και εν συνεχεία στο ισόπαλο 52-52. 2' πριν το φινάλε, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5 πόντους, το Περιστέρι ισοφάρισε στην συνέχεια και όλα έδειχναν παράταση. Ο Ζόρικς όμως είχε άλλη άποψη. Με τρίποντη «βόμβα» 1" πριν το φινάλε και με τον Μπουρούση να αστοχεί σε τρίποντη προσπάθεια στο φινάλε, οι γηπεδούχοι πήραν μεγάλη νίκη - πρόκριση με 60-57.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-27, 48-43, 60-57