Με ασύλληπτο Λάνγκφορντ η ΑΕΚ κέρδισε την Χολόν!

Nov 04, 2020

Τρομερό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ χάρη στον απίθανο Κιθ Λάνγκφορντ να παίρνει τη νίκη κόντρα στη Χάποελ Χολόν με 100-96.

Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να κάνει... όργια (30 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και τον Μορέιρα να ακολουθεί (18 πόντους, 10 ριμπάουντ) η ΑΕΚ μπήκε με το... δεξί στο Basketball Champions League, κερδίζοντας την τρομερή Χάπεολ Χολόν. Για τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο «καυτός» Χάρις με 27 πόντους.

Συγκεντρωμένα και δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του αγώνα, ξεφεύγοντας με 15-7 (05’ 50’’), το οποίο ο Κιθ Λάνγκφορντ μετέτρεψε σε 17-7 με step back σουτ. Η Χάποελ όμως, αφυπνίστηκε… λίγο αργότερα και ροκάνισε τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με πλην 3, 24-21. Η έναρξη της δεύτερης περιόδου, βρήκε τους Ισραηλίτες να κάνουν ένα σερί 0-5 και να προσπερνάνε με 24-26 (12’), το οποίο ο Μποντιγιόν μετέτρεψε σε 25-32 με τρίποντο στον αιφνιδιασμό. Στη πορεία, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει σκορ, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ξεφύγουν μέχρι και με 11 πόντους, 27-38 (14’). Οι «κιτρινόμαυροι» όμως, αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στους δύο, 45-47, ενάμισι λεπτό πριν το ημίχρονο και μάλιστα πέρασαν και μπροστά με 49-48, αλλά το σύνολο του Δέδα πήγε προηγούμενο στα αποδυτήρια με 50-52, χάρη στο buzzer beater τρίποντο του Χάρις.

Νωθρά μπήκαν στην επανάληψη αμφότερες οι ομάδες, με το σκορ στο 57-58 (23’50’’), όμως, λίγο αργότερα η ΑΕΚ με γκολ-φάουλ του Λάνγκφορντ, προσπέρασε με 59-58 (24’30’’). Έκτοτε, αμφότερες, «Ένωση» και Χάποελ Χολόν συμβάδιζαν και εναλλάσσονταν στη πρωτοπορία του σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με 75-76. Στη τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση στην άμυνά τους και με τρίποντο του Λοτζέσκι ξέφυγαν με 85-79 (34’), αλλά, γρήγορα και πάλι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο πόντο (86-85, 36’), με τρίποντες «βόμβες» του Πνίνι. Στη συνέχεια το ματς ήταν δραματικό, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να παίρνει το «όπλο» του και με δύο σερί τρίποντα να δίνει προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του, (95-90,38’20’’). Εν συνεχεία, η Χολόν με βολές μείωσε σε 95-94 (43.8'') πριν το φινάλε, αλλά ο Αμερικανός γκαρντ της ΑΕΚ με νέο τρίποντο έκανε το 98-94, 23'' πριν το τέλος. Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι, με το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου να παίρνει τη νίκη με 100-96.