Α ΕΣΚΑΒΔΕ: Βόρειος όμιλος: Ιόνιος- Νικόπολη Πρέβεζας 54-44

Dec 18, 2021

Σπουδαία νίκη που τον φέρνει στην 1η θέση μαζί με την Παραμυθιά στον Βόρειο όμιλο της Α ΕΣΚΑΒΔΕ πέτυχε η ομάδα του Ιονίου που επικράτησε με 54-44 της Νικόπολης Πρέβεζας. Κακό ποιοτικά παιχνίδι με τις δυο ομαδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα αλλά το αποτέλεσμα ειναι αυτό που μετράει την δεδομένη στιγμή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 31-27 στο ημίχρονο.Στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν στο 42-40 αλλά στα τελευταία δέκα λεπτά ο Ιόνιος ήταν ανώτερος και με επιμέρους σκορ 12-4 έφτασε στην νίκη.Απο τους νικητές οι Νεδέλκος και Μαγκανάς είχαν απο 15 πόντους ενώ απο την Νικόπολη ο Κοντογιάννης ειχε 8, όσους και οι Αντύπας και Τσιτσώνης.

Δεκάλεπτα:Α:11-15 Β:31-27 Γ:42-40 Δ:54-44

Ιόνιος(Κοντογιάννης): Τσιτσές, Νεδέλκος 15, Κάντας, Αθανασίου 3(1), Γεωργακόπουλος 5(1), Μαγκανάς 15(2), Σούκερας 9(2), Παπαδόπουλος 7

Νικόπολη Πρέβεζας(Πολίτης):Ζήκας 4, Κοντογιάννης 8, Τσιτσώνης 8(1), Κιτσαντάς, Ζαλοκώστας , Μακρόπουλος 6(1), Αντύπας 8(1), Δούβλης 6, Καλόγηρος 4