Εύκολα και το Λαύριο ο Παναθηναϊκός που βλέπει πλέον τον Τελικό του Κυπέλλου

May 06, 2021

Δεν δυσκολεύτηκε ούτε απέναντι στο Λαύριο ο Παναθηναϊκός και πήρε τη νίκη με 108-71, ενώ, πήρε και το εισιτήριο για τον Τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μετά το Περιστέρι ο Παναθηναϊκός πέρασε πολύ εύκολα και το εμπόδιο του Λαυρίου στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά και συνεχώς διεύρυναν τη διαφορά, φτάνοντας εν τέλει στην άνετη νίκη.

Πλέον, στρέφονται στον μεγάλο Τελικό του θεσμού, με τον Προμηθέα Πάτρας, την ερχόμενη Κυριακή (9/5).

Για τους νικητές, ο Χάουαρντ Σαντ – Ρος είχε 18 πόντους (5/7 τρίποντα) και 12 ασίστ, ενώ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπέντιλ με 19 πόντους και 6/6 εντός πεδιάς. Με 16 ακολούθησε ο Μήτογλου,  15 ο Ουάιτ και 14 πρόσθεσε ο Χεζόνια.

Στον αντίποδα, 25 πόντους είχε ο Ντιαλό και 16 ο Κάρτερ.

Το ματς

Συμβάδιζαν Παναθηναϊκός κι Λαύριο στα πρώτα λεπτά με το σκορ στο 8-8. Στη πορεία, οι «πράσινοι» ανέβασαν ρυθμό και ξέφυγαν με 13-8 (06’), το οποίο μετέτρεψαν σε 21-12 με τρίποντο του Χεζόνια, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 27-16.

Στη συνέχεια, το «τριφύλλι» ήταν καταιγιστικό και με τρίποντο του Ουάιτ στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 34-19 (13’). Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι, με το Λαύριο να σκοράρει με το… σταγονόμετρο απέναντι στη πολύ δυνατή άμυναν του Παναθηναϊκού, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 53-37, βάζοντας παράλληλα και τις βάσεις για τη νίκη.

Στην επανάληψη, το σύνολο του Κάτας μπήκε δυνατά, συγκεντρωμένα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 60-39 (23’). Το Λαύριο έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους 0-10 ροκάνισε στους 11, 60-49 (26’). Oι γηπεδούχοι όμως δεν πτοήθηκαν και με τρομερό τον Ρος ξέφυγαν εκ νέου με 17, 71-54 (29’), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 74-56.

Στη τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις για επιστροφή, γνωρίζοντας μοιραία την ήττα – αποκλεισμό με 108-71.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 53-37, 74-56, 108-71