Επιβλητική νίκη του Απόλλων επί της ΑΕΚ

Oct 16, 2021

Ο Απόλλων Πάτρας ήταν εξαιρετικός στην έδρα του, υπέταξε με 84-68 την ΑΕΚ και πήρε την δεύτερη του νίκη στην Stoiximan Basket League. Κορυφαίος ο Δίπλαρος με 22 πόντους και 4 ασίστ, ξεχώρισε ο Παππάς από τους ηττημένους με 17 πόντους και 5 ασίστ.

Το ματς

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά με την ΑΕΚ πάντως να παίρνει «κεφάλι» στο σκορ με 5-10. Ο Ζούμπος μείωσε για τον Απόλλων αλλά ο Νίκος Παππάς μπήκε ορεξάτος και κράτησε την διαφορά στο +5 μέχρι τα τέλη της πρώτης περιόδου (17-22).

6 σερί πόντοι του Δίπλαρου έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους (25-24) με τον Τσαλμπούρη να την αυξάνει στους 8 (32-24). Η «ένωση» είχε κολλήσει επιθετικά και ο Απόλλων το εκμεταλλεύτηκε πλήρως. Στα τελευταία λεπτά ήταν η σειρά του Κόουλμαν να αναλάβει δράση και οι Πατρινοί έφτασαν έως και το +12 (42-28) μέχρι να μειώσει η ΑΕΚ με τον Παππά στα τελειώματα του ημιχρόνου (46-35).

Η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό με τον Γκρίφιν και έφτασε στους 6 (49-43) αλλά ο Απόλλων πάτησε γκάζι και πήρε προβάδισμα 14 πόντων στα 4'05'' (59-45). Ο Βολέτ με 5 συνεχόμενους πόντους μείωσε και με τους γηπεδούχους να κατεβάζουν ταχύτητα η ομάδα του Στέφανου Δέδα κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ (62-56).

Αν και η «ένωση» πάλευε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, στο τέλος ξέμεινε από δυνάμεις και ο Απόλλων την τιμώρησε. Η ΑΕΚ σκόραρε στην πρώτη επίθεση της περιόδου αλλά έπειτα ξανασκόραρε στα 3'28'', ενώ οι γηπεδούχοι είχαν βάλει 14 πόντους. Είχαν δηλαδή προβάδισμα 15 πόντων (76-61). Κάπου εκεί ολοκληρώθηκε στην ουσία το παιχνίδι και το τελικό σκορ 84-68 δείχνει την αγωνιστική υπεροχή του Απόλλων Πάτρας που πανηγύρισε την δεύτερη του νίκη σε τρείς αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 45-35, 62-56, 84-68