Πέρασε από την Πάτρα και ισοφάρισε σε 2-2 το τρομερό Λαύριο με απίστευτο Κάρτερ

May 27, 2021

Το Λαύριο με εξαιρετική εμφάνιση πήρε το διπλό στην Πάτρα επί του Προμηθέα με 77-92 και ισοφάρισε από 0-2 σε 2-2 την σειρά, πηγαίνοντας πλέον σε «do or die» παιχνίδι το Σάββατο.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο ασταμάτητος Κάρτερ με 29 πόντους, οι Κόζει και Ντέιβις με 15 αμφότεροι και οι Ντιαλό και Μουράτος από 13. Για τον Προμηθέα δεν έφτανε ο Δ. Αγραβάνης με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Γκραντ με 15.

Το ματς

Ο Αγραβάνης ηγήθηκε του Προμηθέα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και πέτυχε τους 8 από τους 12 πόντους των Πατρινών, έναντι των 7 τωου Λαυρίου. Οι Πατρινοί συνέχισαν και στην συνέχεια να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 23-19.

Οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα τους στους 8 πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με το Λαύριο να... ξεσπάει και να περνάει μπροστά με 28-31. Κάρτερ και Γερομιχαλός ήταν οι οδηγοί του εξαιρετικού Λαυρίου στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 7 πόντους στο ημίχρονο, μετά από τρίποντο του Μουράτου (36-43).

Μέχρι τα μεσά του τρίτου δεκαλέπτου το Λαύριο ήταν μπροστά στο σκορ, με τον Προμηθέα να αντιδρά και με επιμέρους 10-2 να παίρνει τα ηνία της αναμέτρησης. Το τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο άνηκε και στην συνέχεια του στο Λαύριο, με τους φιλοξενούμενους να παιρνούν εκ νέου μπροστά στο σκορ και να προηγούνται στο τέλος του δεκαλέπτου με 60-63.

Ο Κόζι έστειλε το Λαύριο στο +6 αρχικά, με τον Τζέριαν Γκραντ να αντιδρά και να μειώνει στον πόντο (65-66), στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, ο «καυτός» έξω από τα 6,75μ. Ντέιβις έσπρωξε την ομάδα του Σερέλη στο +8 (65-73), στο 33’. Ο Δ. Αγραβάνης προσπαθούσε μόνος του να βάλει τον Προμηθέα ξανά στο ματς, αλλά ο Κάρτερ είχε πάρει… φωτιά, στέλνοντας το Λαύριο στο +11 (72-83), στο 37’. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν σωστή διαχείριση και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 77-92.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 36-39, 60-63, 77-92