«Καθάρισε» την ΑΕΚ και προκρίθηκε στους Τελικούς μετά από συγκλονιστικό ματς ο Παναθηναϊκός

May 26, 2021

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός μπήκε... ασταμάτητος στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε την νίκη - πρόκριση για τους Τελικούς, επικρατώντας της μαχητικότατης ΑΕΚ με 71-78.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο εξαιρετικός Παπαπέτρου με 22 πόντους, ο... διπλός Παπαγιάννης με 12 πόντους και 12  ριμπάουντ και οι Χεζόνια και Μήτογλου με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα. Για την ΑΕΚ δεν έφτανε ο Μέικον με 18 πόντους, ο Μορέιρα με 14 και ο Ματσιούλις με 12.

Το ματς

Με μπροστάρη τον Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 4-9. Η ΑΕΚ με Μέικον και Ματσιούλις ισοφάρισε λίγο αργότερα, με τον Χεζόνια να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με 15-19.

Με παρόμοιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους «πύργους» του Παναθηναϊκού, Μπέντιλ και Παπαγιάννη, να κρατάνε την ομάδα μπροστά στο σκορ, χωρίς να δημιουργηθεί μεγάλη διαφορά. Οι «Πράσινοι» δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν επαρκώς την αστοχία της ΑΕΚ, με την διαφορά να φτάνει μέχρι το +6. Έκτοτε, η ΑΕΚ «αφυπνίστηκε», έτρεξε επιμέρους 11-3 και προηγήθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου με 40-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από πολύ αστοχία και νευρικότητα και από τις 2 ομάδες. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ πήρε το μομέντουμε της αναμέτρησης και παίρνοντας πολλά στοιχεία από τον Ζήση σε δημιουργία και σκορ, προηγήθηκε για πρώτη φορά με 6 πόντους στο παιχνίδι, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 55-49.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ έκανε το +9 με τρίποντο του Μέικον, με τον Παναθηναϊικό να μειώνει εκ νέου με επιμέρους 0-5. Η ΑΕΚ έκανε εκ νέου το +9, αλλά ο «Εξάστερος» ισοφάρισε με 7 πόντους του Παπαπέτρου και 2 του Παπαγιάννη. Με δύο τρίποντα Μήτογλου και Χεζόνια ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα, 3'30" πριν το φινάλε. Το σερί του Παναθηναϊκού έφτασε το 1-17, 3' πριν το τέλος, με το σκορ στο 64-71. Ο Παναθηναϊκός έκανε το +8, 1' πριν το τέλος και «καθάρισε» την νίκη - πρόκριση για τους Τελικούς του Πρωταθλήματος με 71-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-38, 55-49, 71-78