Πήρε το... θρίλερ στην παράταση το Λαύριο κόντρα στον Προμηθέα και μείωσε σε 2-1 την σειρά

May 24, 2021

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, το Λαύριο επικράτησε του Προμηθέα με 85-79 και μείωσε σε 2-1 την σειρά με τους Πατρινούς.

Εξαιρετικός για τους νικητές ο Μουράτος με 16 πόντους, ο Ντέιβις με 15 και ο Κάρτερ με 14. Για τον Προμηθέα δεν έφτανε ο Γκραντ με 20 πόντους και ο Αγραβάνης με 16.

Το ματς

Απόλυτα ισορροπημένα κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, με τον Προμηθέα να προηγείται με 7-10. Στην συνέχεια το σκορ παρέμενε πολύ κοντά για τις δύο ομάδες, με το Λαύριο να περνάει μπροστά και να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με 24-21.

Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να παίρνει μικρή διαφορά 5 πόντων αλλά να μην μπορεί να «χτίσει» κάτι μεγαλύτερο πάνω σε αυτήν. Ωστόσο οι Πατρινοί αν και ισοφαρίστηκαν, έκλεισαν στο 43-44 υπέρ τους τους.

Οι Πατρινοί στο ξεκίνημα της επανάληψης διατήρησαν τα ηνία του αγώνα χωρίς να πάρουν διαφορά, με το Λαύριο στην συνέχεια να αντιδρά και να περνάει μπροστά στο σκορ. Έκτοτε, Αγραβάνης και Γκραντ έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του Μάκη Γιατρά, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο στο 57-59.

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με μικρό επιμέρους 1-7 προηγήθηκε με 58-66. Άμεση η αντίδραση του Λαυρίου, στο ίδιο μήκος κύματος με την υπόλοιπη αναμέτρηση, όπου με σερί 10-0 πέρασε μπροστά στο σκορ. Στην συνέχεια ο Γκραντ ισοφάρισε με 2 βολές στο 70-70, 2'26" πριν το φινάλε. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να αστοχούν συνεχώς και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στο ξεκίνημα του έξτρα πενταλέπτου, οι Πατρινοί προηγήθηκαν δια χειρός Κλαβέλ, αλλά ο Κόζει με τρίποντη... βόμβα έδωσε τα ηνία εκ νέου στο Λαύριο. 1'14" για το φινάλε, ο Αγραβάνης με 1/2 βολές μείωσε στον πόντ, αλλά ο Κόζει με ένα... βόμβα από τα 6,75μ. έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στους γηπεδούχους, 1' πριν το τέλος. Αγραβάνης και Λούντζης ήταν άστοχοι στα τρίποντα που επιχείρησαν. Ο Κάρτερ με 2/2 βολές... σφράγισε την νίκη - ανάσα του Λαυρίου με 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-44, 57-59, 70-70 κ.δ., 85-79