Έκανε το 2-1 και βρίσκεται... ένα βήμα πριν τους Τελικούς ο Παναθηναϊκός

May 23, 2021

Ο Παναθηναϊκός αν και πήρε αρκετές φορές διψήφιο προβάδισμα δεν το διατήρησε με την ΑΕΚ να αντιδράει και να μην αφήνει το ματς μέχρι το τέλος, αλλά τον «Εξάστερο» να παίρνει την νίκη με 94-83 και να κάνει το 2-1.

Για τον Παναθηναϊκό ηγήθηκε ο Μήτογλου με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Χεζόνια με 20 και ο Μπέντιλ με 17. Για την ΑΕΚ δεν έφτανε ο Μορέιρα με 21, ο Λοτζέσκι με 16 και ο Ματσιούλις με 14.

Το ματς

Ισορροπημένα ξεκίνησαν στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες. Στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέβασε ταχύτητα και με επιμέρους 14-2 προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-10.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στους 6, με τον Παναθηναϊκό να αντιδράει και να αυξάνει εκ νέου την διαφορά στους 13, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 50-37.

Παρόμοιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον «Εξάστερο» να διευρύνει το προβάδισμα του στους 15 πόντους, με την ΑΕΚ να αντιδρά στα μέσα του δεκαλέπτου και να μειώνει στους 5. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία στο σκορ, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 69-60.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά και στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα εκ νέου με 16 πόντους, με την «Ένωση» να μειώνει στα 4' στους 7 και στα 3'30¨ στους 5 και να μπαίνει εκ νέου στην διεκδίκηση της νίκης. Ο Παναθηναϊκός αν και από το +16 βρέθηκε στο +3, κατάφερε να ανεβάσει εκ νέου την διαφορά στους 11 πόντους και να πάρει με ασφάλεια την νίκη και το 2-1 στην σειρά με 94-83.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 50-37, 69-60, 94-83