Εύκολα ξανά τον Ιωνικό ο Παναθηναϊκός και βλέπει ημιτελικούς

May 14, 2021

Δεν δυσκολεύτηκε ούτε στο δεύτερο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Ιωνικό κι πήρε τη νίκη - πρόκριση στους ημιτελικούς  με 61-90.

Έκανε το καθήκον του ο Παναθηναϊκός, ο οποίος πέρασε εύκολα από τη Νίκαια και «σκούπισε» με 2-0 τον Ιωνικό.

Πλέον, περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ – ΠΑΟΚ που βρίσκεται στο 1-1 μετά τη χθεσινή νίκη του «Δικεφάλου του Βορρά» για να μάθει τον αντίπαλο στους ημιτελικούς της Basket League.

Για τους νικητές, ο Μήτογλου είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ, 14 πόντους κι 7 ριμπάουντ είχε ο Παπαγιάννης.

Στον αντίποδα, από 14 πόντους είχαν Χουγκάζ και Χόλοουελ και  13 πρόσθεσε ο Πριτζέτ.

Το ματς

Πολύ δυνατά μπήκε ο Παναθηναϊκός έχοντας το προβάδισμα με 2-9 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη πορεία ο Ιωνικός ανέβασε την άμυνά του και βρήκε σκορ μπροστά, μειώνοντας με τον Χουγκάζ σε 12-16 (09’), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 14-21, χάρη στο buzzer beater του Χάλοουελ.

Στη συνέχεια, το σύνολο του Τσίκληρα έμεινε πίσω στο σκορ, με το «τριφύλλι» να παραμένει σοβαρό και να αυξάνει συνεχώς τη διαφορά (16-30, 13’), το οποίο ο Σαντ – Ρος μετέτρεψε σε 21-37. Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-48.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε συγκεντρωμένος και αύξανε συνεχώς το σκορ (38-59, 25’). Φυσικά, αργότερα δεν άλλαξε κάτι με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 46-70.

Έκτοτε, η τελευταία περίοδος αποτέλεσε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους «πράσινους» να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 61-90.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-48, 46-70, 61-90