"Ψυχωμένος" Προμηθέας δια χειρός Λούντζη πέρασε από το Περιστέρι και ισοφάρισε την σειρά

May 14, 2021

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στα ηνία, ο Προμηθέας είχε σε εξαιρετική ημέρα τους αδερφούς Γκραντ και τον Λούντζη, κέρδισε το Περιστέρι με 79-90 και έστειλε την σειρά σε τρίτο παιχνίδι στην Πάτρα την Δευτέρα (17/5).

Τζέριαν και Τζεράι Γκραντ ξεχώρισαν με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, με τον Τζέριαν να είναι... διπλός με 11 ασίστ επίσης, ενώ από κοντά ο τρομερός Λούντζης με 21 πόντους και ο Κλαβέλ με 13. Για το Περιστέρι δεν έφτανε ο... καυτός Πέτεγουει με 20 πόντους και ο Γκουτιέρες με 15.

Το ματς

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και με 3 τρίποντα προηγήθηκε με 11-4 στα πρώτα λεπτά. Το Περιστέρι ήταν και σήμερα εξαιρετικό στο ξεκίνημα και συνέχισε να προηγείται ακόμα και με 11 πόντους, με 20-11. Έκτοτε ο Προμηθέας μείωσε στους 5, ο Σαλούστρος με 3/3 βολές έκανε το +8 αλλά ο Κλαβέλ με buzzer διαμόρφωσε το 28-23.

Οι Πατρινοί μπήκαν πολύ καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με... μπροστάρηδες τους αδερφούς Γκραντ πέρασε μπροστά με 4 πόντους. Το Περιστέρι παρότι ισοφάρισε στην συνέχεια, βρέθηκε εκ νέου πίσω με 6 πόντους στην συνέχεια. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά τον Προμηθέα να ισοφαρίζει και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο ισόπαλο 47-47.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας με επιμέρους 2-7 προηγήθηκε με +5 αλλά οι παίχτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ισοφάρισαν άμεσα. Η αντίδραση των Πατρινών ήταν άμεση, όπου με επιμέρους 1-8 πήραν προβάδισμα 7 πόντων. Οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Πέτεγουει και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση ισοφάρισαν, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται επίσης στην ισοπαλία, με το σκορ στο 67-67, παρά το τρίποντο από το κέντρο του Κλαβέλ, το οποίο αποφασίστηκε ως εκπρόθεσμο.

Ο Γκουτιέρες άνοιξε το σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο για την ομάδα των «Δυτικών Προαστείων» με τον Αγραβάνη να προσπερνά με τρίποντο. Το σκορ έκτοτε εναλασσόταν συνεχώς, με τον Λούντζη να δίνει προβάδισμα στους Αχαιούς με 77-81, 4' πριν το φινάλε. Το δίδυμο... φωτιά των αδερφών Γκραντ έκανε το +7 για τους Πατρινούς, με τον Αγραβάνη να παίρνει σημαντική ριμπάουντ και σε συνδιασμό με τις 2 εύστοχες βολές του Λούντζη, «κλείδωσαν» την νίκη - ανάσα των Πατρινών με 79-90 και την ισοφάριση της σειράς σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-47, 67-67, 79-90