«Σκούπισε» τον Κολοσσό το Λαύριο

May 13, 2021

«Σκούπισε» με 2-0 τον Κολοσσό Ρόδου το Λαύριο, επικρατώντας κι στο «σμαραγδένιο» νησί με 84-88.

Ανώτερο ήταν στα κρίσιμα σημεία το Λαύριο και κατάφερε να πάρει το διπλό-πρόκριση στην επόμενη φάση των playoffs, κάνοντας μάλιστα «sweep» (2-0).

Για τους νικητές ο Ντέιβις είχε 26 πόντους και 17 με 5 ασίστ ο Μουράτος. Με 16 ακολούθησε ο Κόζεϊ.

Στον αντίποδα, 21 και 10 ριμπάουντ είχε ο Καντέρ και 20 με 8 ριμπάουντ ο Άντριτς.

Πλέον, το Λαύριο περιμένει τον αντίπαλό του που θα κριθεί στο ζευγάρι Περιστέρι - Προμηθέας.

Το ματς

Δυνατά μπήκαν Κολοσσός Ρόδου και Λαύριο με το σκορ στο 7-7 στα πρώτα τρία λεπτά. Αργότερα, οι φιλοξενούμενοι με «όπλο» τα τρίποντα ξέφυγαν με 10-16 (06’), με τον Μουράτο να το μετατρέπει σε 19-27 (09’), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 21-27.

Οι νησιώτες έβγαλαν αντίδραση εν συνεχεία και μείωσαν σε 29-32 (13’), ενώ, με τρίποντο του Ζάρα προσπέρασαν με 34-32 (13-5 επιμέρους). Το σύνολο του Χρήστου Σερέλη δεν πτοήθηκε και με τον Ανοσίκε διαμόρφωσε το 34-39 (17’). Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-43.

Στην επανάληψη το Λαύριο μπήκε συγκεντρωμένο και συντήρησε το προβάδισμα (47-52, 25’). Ο Κολοσσός όμως με αντεπίθεση διαρκείας προσπέρασε με 54-52 (27’), αλλά δεν κατάφερε να παραμείνει μπροστά στη πρωτοπορία, με τους φιλοξενούμενους να προσπερνάνε εκ νέου, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 60-66.

Στη τελευταία περίοδο, το Λαύριο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, κάνοντας το 60-70. Το συγκρότημα του Καντζούρη έκανε τη τελευταία προσπάθεια για αντεπίθεση και ροκάνισε στους 4, 70-74 (37’), όμως, δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα-αποκλεισμό με 84-88.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 40-43, 60-66, 84-88