Σοβαρεύτηκε και έκανε εύκολα το 1-0 ο Παναθηναϊκός

May 12, 2021

Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Ιωνικό και επικράτησε με 102-64, ενώ, έκανε το 1-0 στη σειρά.

Μπορεί για 20 λεπτά να δυσκολεύτηκε στο πρώτο παιχνίδι με τον Ιωνικό Νικαίας ο Παναθηναϊκός, όμως, όταν ανέβασε στροφές, εξαφανίστηκε κι έφτασε εύκολα στη νίκη.

Για τους «πράσινους» που ετοιμάζονται να κάνουν το 2-0 στη Νίκαια σε 48 ώρες ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εκπληκτικός με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ, double-double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Μήτογλου.

Στον αντίποδα, από 11 πόντους είχα Πριτζέτ, Τολιόπουλος και Χόλουοελ. Ο Χόλιφιλντ είχε 12 και ήταν κορυφαίος για την ομάδα του.

Το ματς

Καλύτερα μπήκε ο Ιωνικός στο παιχνίδι, έχοντας τα ηνία με 7-13 (05’). Στη πορεία, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε νωθρός κι αυτό έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 14-20.

Μάλιστα, αργότερα το σύνολο του Τσίκληρα έκανε το 16-25 (12’). Σε εκείνο το σημείο το «τριφύλλι» έβγαλε αντίδραση και με τον Παπαπέτρου μπροστάρη μείωσε στους 4, 24-28 (15’). Παρόλα αυτά, ο Ιωνικός έδειξε ψυχραιμία και κράτησε τη διαφορά (28-34, 16’), αλλά η πίεση της ομάδας του Κάτας έφερε αποτέλεσμα και με βολές του Μήτογλου προσπέρασε με 36-34 (18’). Έκτοτε, αμφότερες οι ομάδες εναλλάσσονταν στη πρωτοπορία, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 40-39.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο συγκεντρωμένα και ξέφυγε με 50-44 (25’). Στη πορεία, ο Ιωνικός σκόραρε με το… σταγονόμετρο, με τους «πράσινους» να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά (63-48, 28’), κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +19, 69-50, ενώ, παράλληλα «καθάρισαν» και την υπόθεση νίκη.

Φυσικά, όπως είναι λογικό στη τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με το συγκρότημα του Όντεντ Κάτας να φτάνει στη νίκη με 102-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 40-39, 69-50, 102-64