Με clutch Πρίτζετ στα playoffs μέσω... παράτασης ο Ιωνικός!

Apr 28, 2021

Τρομερό παιχνίδι διεξήχθη στη Νίκαια, με τον Ιωνικό να παίρνει τη νίκη πρόκριση κόντρα στον Κολοσσό με 86-85.

Ωραίο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στη Νίκαια, με τον Ιωνικό να μπαίνει στα playoffs για πρώτη φορά, χάρη στο καλάθι του Πρίτζετ στο τέλος της παράτασης.

Για τους νικητές ο Τολιόπουλος είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ αλλά και 5 ασίστ, ενώ, ο Πρίτζετ πρόσθεσε 15 και 6 ασίστ. Με 13 ακολούθησε ο Μαυροκεφαλίδης και με 12 ο Μουχαγίμ.

Στον αντίποδα, 24 πόντους είχε ο Ζάρας και 18 με 9 ριμπάουντ ο Άρτις. Κυρίαρχος ήταν ο Καντέρ αλλά δεν αρκούσε με 14 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Το ματς

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Ιωνικός, ξεφεύγοντας με 13-7 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Αργότερα, οι Ροδίτες ήταν αρκετά άστοχοι, με τους γηπεδούχους να συντηρούν τα ηνία, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 23-16.

Στη πορεία, το σύνολο του Ηλία Καντζούρη ανέβασε την άμυνά του και ροκάνισε στους 4, 32-28 (14’), όμως, δεν κατάφερε κάτι παραπάνω. Οι γηπεδούχοι, έδειξαν ψυχραιμία και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-37.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός μπήκε πολύ δυνατά και ξέφυγε με 56-45 (25’). Ο Κολοσσός δεν είχε λύσεις να μειώσει στο σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 62-54.

Στη τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια για ανατροπή και με ηγέτη τον Ζάρα ροκάνισε στους 3, 77-74 (39'). Στη πορεία, ο Άρτις δέχθηκε φάουλ για τρεις βολές και κατάφερε να ισοφαρίσε σε 77-77, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη παράταση.

Εκεί, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, όμως, με τρίποντη «βόμβα» του Άντριτς, ο Κολοσσός ξέφυγε με 82-85 (44’). Ο Ιωνικός αντέδρασε και με καλάθι του Πρίντζετ στα 4,4'' για το τέλος προσπέρασε με 86-85. Οι Ροδίτες είχαν τη τελευταία επίθεση, όμως ο Άντριτς δεν τα κατάφερε, με το σύνολο του Τσίκληρα να παίρνει τη νίκη - πρόκριση στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 41-37, 62-54, 77-77, 86-85