Συνέτριψε το Μεσολόγγι που αποχαιρέτησε τη Βasket League ο ΠΑΟΚ

Apr 28, 2021

Με... σπασμένα τα φρένα ο ΠΑΟΚ διέλυσε το Μεσολόγγι με 69-84 και δήλωσε έτοιμος εν όψει playoffs.

Καταιγιστικός ήταν ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας και διέλυσε το υποβιβασμένο Μεσολόγγι στο Αγρίνιο. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» τερμάτισε στη πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στα playoffs θα βρει μπροστά του την ΑΕΚ.

Για τους νικητές ο Τέρνερ είχε 12 πόντους, ενώ, από 11 πρόσθεσαν Κακλαμανάκης κι Λοβ.

Στον αντίποδα, 14 είχε ο Λάιονς  και ήταν ο μοναδικός διψήφιος.

Το ματς

Δυνατά άρχισαν τον αγώνα Μεσολόγγι κι ΠΑΟΚ με το σκορ στο 8-10 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Στη πορεία όμως, ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν (13-15, 08’), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 19-22.

Αργότερα, το ματς κύλησε σε αυτό το μοτίβο, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να συντηρεί τα ηνία (29-34, 15’) και μάλιστα λίγο πιο μετά διαμόρφωσε το 32-40 (17’ με κάρφωμα του Τσαλμπούρη. Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 36-47.

Συγκεντρωμένος μπήκε στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ και κράτησε το προβάδισμα (40-52, 25’). Μάλιστα, όσο περνούσε η ώρα, το Μεσολόγγι ξέμεινε από δυνάμεις, με το σύνολο του Λυκογιάννη να αυξάνει συνεχώς τη διαφορά (46-66, 28’), κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 48-66.

Φυσικά, στη τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν στην νίκη με 69-84.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 36-47, 48-66, 69-84