Πήρε την νίκη κόντρα στην Λάρισα το Λαύριο

Apr 28, 2021

Το Λαύριο σε μία από τις αναμετρήσεις της τελευταίας αγωνιστικής που δεν είχαν βαθμολογικό ενδιαφέρον, επικράτησε της Λάρισας με 81-75.

Για το ασταμάτητο φέτος Λαύριο ξεχώρισε ο Κόζει με 16 πόντους και οι Σάβατζ και Μουράτος με 13. Για την Λάρισα σε καλή ημέρα οι Ρας και Γκόρντον από 13 πόντους και ο Ουάσινγκτον με 12.

Το ματς

Πιο εύστοχα ξεκίνησε στα πρώτα λεπτά το Λαύριο και προηγήθηκε με 10-6. Στην συνέχεια η Λάρισα βρήκε πόντους στις επιθέσεις της, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο ισόπαλο 19-19.

Ανάλογη και η συνέχεια, με το Λαύριο να έχει επιβάλει το δικό του ρυθμό στην αναμέτρηση, μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου. Έκτοτε, οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 2-11 πέρασαν μπροστά στο σκορ και διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά. Αν και ισοφάρισε το Λαύριο, η ομάδα του κόουτς Παπανικολόπουλου προηγήθηκε στο ημίχρονο με 40-42.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Λάρισα πήρε προβάδισμα 8 πόντων αλλά δεν μπόρεσε να το διατηρήσει. Το Λαύριο σταδιακά μείωσε και πέρασε μπροστά με έναν πόντο, αλλά οι φιλοξενούμενοι με 0-4 προηγήθηκαν στο τέλος του δεκαλέπτου με 58-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Λαύριο ήταν ασταμάτητο επιθετικά, κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ και πήρε την νίκη κόντρα στην Λάρισα εν τέλει με 81-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-42, 58-61, 81-75