«Γκάζωσε» στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισε τον Άρη το Περιστέρι

Apr 28, 2021

Το Περιστέρι... πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην νίκη επί του Άρη με 82-65, ωστόσο η ήττα του Κολοσού από τον Ιωνικό άφησε τον Άρη εκτός πλέι οφ.

Για το Περιστέρι ξεχώρισε ο Γκουτιέρες με 13 πόντους και οι Γορντ και ΜακΛίν από 12. Για τον Άρη σε καλή ημέρα βρέθηκε ο Λιτλ με 17 πόντους και ο Μιλόσεβιτς με 14.

Το ματς

Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες. Αμφότερες σκόραραν εκατέρωθεν, τα ηνία στο σκορ εναλάσσονταν συνεχώς, με το Περιστέρι να παίρνει μικρό προβάδισμα 6 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο μείωσε στο καλάθι ο Άρης. Η τελική κόρνα του δεκαλέπτου βρήκε το Περιστέρι στο +2 με το σκορ στο 20-18.

Ανάλογη συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Άρη να καταφέρνει σε 3 σημεία να ισοφαρίσει, αλλά ποτέ να μην περνάει μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι σταθερά σε θέση οδηγού χωρίς όμως να «χτίσουν» διαφορά, προηγηθήκαν στο ημίχρονο με 39-35.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου το Περιστέρι μπήκε δυναμικά και με σερί 16-5 πήρε διψήφια διαφορά. Στην συνέχεια αν και η διαφορά έφτασε το +17, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 61-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Περιστέρι ανέβασε μέχρι τους 20 πόντους την διαφορά, «καθάρισε» την υπόθεση νίκη και με τα τελευταία λεπτά να αποκτούν διαδικαστικό χαρακτήρα, η ομάδα των «Δυτικών Προαστείων» επικράτησε του Άρη με 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-35, 61-50, 82-65