Διπλό «δύναμης» του Προμηθέα στην Ρόδο

Apr 07, 2021

Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος, είχε σταθερά το προβάδισμα της αναμέτρησης, εκμεταλλεύτηκε την δύναμη του κοντά στο καλάθι και πήρε το διπλό στην Ρόδο επί του Κολοσσού με 79-84.

Για τους νικητές διακρίθηκε ο Γιαννόπουλος με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τζεράι Γκραντ και ο Δ. Αγραβάνης από 15 και ο Αγκμπελίς με 14. Για τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Καντέρ με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Άντριτς με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ (6 τριπ.)

Το ματς

Ο Προμηθέας μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 0-7 στα πρώτα λεπτά, ενώ λίγοαργότερα με μικρό σερί 9-2, ο Κολοσσός ισοφάρισε. Έκοτε, οι Πατρινοί έτρεξαν επιμέρους 5-14, ανέβασαν έτσι την διαφορά στους 9 και προηγήθηκαν στο τέλος του δεκαλέπτου με 14-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός κατάφερε να μειώσει μέχρι τους 4 πόντους την διαφορά, αλλά η ομάδα του Μάκη Γιατρά διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και πήρε εκ νέου διαοφρά 9 πόντων, με το ημίχρονο ωστόσο να λήγει στο +8 για τους φιλοξενούμενους, με το σκορ στο 33-41.

Με γρήγορο 0-7 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, οι Πατρινοί διεύρυναν το προβάδισμα τους στους 15 πόντους, με τον Κολοσσό σταδιακά να μειώνει στους 5, αλλά να μην μπορεί να προσπεράσει στο σκορ. Στον ίδιο ρυθμό, ο Προμηθέας προηγήθηκε ξανά με 9 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-67).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε τους Αγκμπελίς και Γκραντ κοντά στο καλάθι, καθώς ο Κολοσσός δεν είχε το ύψος και την δύναμη για να αντιμετωπίσει τους Πατρινούς στο «ζωγραφιστό». Οι Ροδίτες ωστόσο από την πλευρά τους, έχοντας τον Άντριτς σε εξαιρετική ημέρα μείωσαν στους 3 με κύριο... εκτελεστή τον Σέρβο (6/6 τρίποντα). Στα τελευταία λεπτά ο Προμηθέας δια χειρός Αγραβάνη και Γκραντ «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη, με την ομάδα της Πάτρας να φεύγει με το διπλό από την Ρόδο με 79-84.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 33-41, 58-67, 79-84