«Καθάρισε» τον Ηρακλή με εξαιρετικό Μίλερ ο Προμηθέας

Jan 10, 2021

Ο Προμηθέας ήταν ανώτερος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και έχοντας τον Μίλερ -ξανά- σε εξαιρετική μέρα, πήρε την νίκη κόντρα στον Ηρακλή με 85-61.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Μίλερ με 21 πόντους και από κοντά οι Τζέριαν και Τζεράι Γκραντ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Για τον Ηρακλή σε καλή ημέρα βρέθηκε ο «διπλός» Καββαδάς με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Χάτσερ με επίσης 11 πόντους.

Το ματς...

Ο Προμηθέας ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 9-0. Άμεσα ο Ηρακλής «μπήκε» στην αναμέτρηση και μείωσε στους 4. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν σε αρκετά σημεία με 7 πόντους, με τον Ηρακλή να μειώνει και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται εν τέλει στο 24-20.

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου ανέβασαν με γρήγορο σερί την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Διαφορά την οποία διατήρησαν σε όλο το δεκάλεπτο, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στο 44-32.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Πατρινοί με σερί 10-0 ανέβασαν την διαφορά στους 18 πόντους. Ανάλογη και η συνέχεια με τον Ηρακλή να μην μπορεί να αντιδράσει και να μειώσει την διαφορά και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 61-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας συνέχισε να έχει το πάνω χέρι, με τον «Γηραιό» να δείχνει... εκτός αγώνα και ουσιαστικά να «παραδίνεται» στην ανωτερότητα και την ευστοχία των παικτών του Μάκη Γιατρά. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά ως τους 27 πόντους, οι Μπαζίνας και Τανούλης από πλευράς Προμηθέα και Φίλιος - Γκιουζέλης για τον Ηρακλή πήραν χρόνο συμμετοχής και ο Προμηθέας έφτασε στην άνετη νίκη με 85-61.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-32, 61-45, 85-61