Tuesday, 11 December 2018

Δηλώσεις προπονητών από τα παιχνίδια του Σαββάτου

Nov 17, 2018

Κύμη-ΑΕΚ
Γιάννης Καστρίτης: «Καταρχάς να δώσω συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για την δίκαιη νίκη της. Νομίζω ότι μετά το πρώτο 7λεπτο και μέχρι το 35 μέσα από την άμυνα τους έλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και δίκαια έφτασαν στην τελική επικράτηση. Εμείς για ένα ακόμα παιχνίδι, μετά και από αυτό στον ΠΑΟΚ που και εκεί είχαμε ένα καλό διάστημα στην αρχή, δυστυχώς πληρώσαμε τις ελλείψεις μας, τους τραυματισμούς και τα προβλήματα που έχουμε και που μας κοστίζουν στην καθημερινή μας προπόνηση. Τα παιδιά φυσιολογικά ξεμένουν από δυνάμεις. Επιπλέον, δυστυχώς σε κάθε παιχνίδι πέρα από τα προβλήματα που έχουμε εξαρχής, έχουμε να διαχειριστούμε και τα γρήγορα φάουλ που μας αναγκάζουν να αλλάξουμε το ροτέισον μας. Οπότε αυτός ήταν και ο σημαντικότερος λόγος σε ότι έχει να κάνει με εμάς, πέρα από την εμφάνιση της ΑΕΚ, για την εικόνα που δείξαμε στο σημερινό παιχνίδι.Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο από το να περιμένουμε τους παίκτες μας να επιστρέψουν υγιείς. Νομίζω ότι την επόμενη εβδομάδα θα είμαστε σε καλύτερη μοίρα, περιμένουμε και έναν καινούριο ξένο παίκτη να έρθει, οπότε θεωρώ ότι όταν με το καλό θα είμαστε όλοι μαζί θα δουλέψουμε με τον τρόπο που πρέπει και θα δείξουμε την βελτίωση που θέλουμε».

Λούκα Μπάνκι: «Είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτήν την νίκη. Είναι ένα πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα, όπου η κάθε εκτός έδρας νίκη έχει ιδιαίτερη αξία. Σήμερα προσεγγίσαμε το παιχνίδι με κάποια προβλήματα στην αρχή, αλλά ήμασταν πολύ δραστήριοι στο να αλλάξουμε «τον διακόπτη» μετά από τα πρώτα 5-6 λεπτά και να παίξουμε με το δικό μας στυλ. Σεβόμαστε πάρα πολύ την ομάδα της Κύμης και για αυτό οι παίκτες μας ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στο να μπορέσουν να εμποδίσουν την επιθετική δυνατότητα του αντιπάλου. Στην τελική ανάλυση του παιχνιδιού δεν μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι από τον τρόπο που χειριστήκαμε την μπάλα και από την αντίδραση μας στην πίεση του αντιπάλου. 19 λάθη είναι πάρα πολλά για εμάς, ειδικά σε μια τέτοια περίπτωση που πρέπει να διαχειριστούμε ειδικές καταστάσεις. Περιμένω από τους παίκτες μου να προσέχουν περισσότερο από ότι σήμερα την κατοχή της μπάλας. Όπως όμως είπα, για να κερδίσουμε σήμερα έπρεπε να κάνουμε μια επιπλέον προσπάθεια αμυντικά και αυτό ήταν που κάναμε. Τώρα θα συγκεντρωθούμε στο επόμενο πολύ δύσκολο παιχνίδι με την Αντβερπ».

Ήφαιστος Λήμνου-ΠΑΟΚ

Σωτήρης Μανωλόπουλος: «Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη για την ομάδα μας. Ο ΠΑΟΚ είναι μια δυνατή ομάδα με καλό προπονητή, δουλεμένη, με βάθος κι αυτό ακριβώς κάνει τη νίκη μας ακόμα πιο σημαντική. Ο λόγος που κερδίσαμε είναι ότι δεν τα παρατήσαμε ποτέ. Ακολουθήσαμε το πλάνο και την τακτική μας όμως σε αυτές τις περιπτώσεις, αν δεν το λέει η καρδιά σου, δεν γίνεται να κερδίσεις. Είχαμε την ποιότητα στο τέλος να γυρίσουμε το ματς και να πάρουμε τη νίκη. Ο κόσμος είχε καθοριστική συμβολή. Παίζουμε και για τον κόσμο που έρχεται στο γήπεδο να μας δει αλλά και όσους ακολουθούν την πορεία μας. Ο κόσμος μας έχει αγαπήσει πολύ! Είναι ενθουσιώδεις και φιλόξενοι απέναντί μας. Τα εύσημα τα παίρνουν οι παίκτες, όμως θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους όσοι δουλεύουν για αυτή την ομάδα. Είναι ένα πολύ δύσκολο και ανταγωνιστικό πρωτάθλημα, το πιο δυνατό των τελευταίων ετών. Με εξαίρεση τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, όλες οι άλλες ομάδες είναι δυνατές και ισοδύναμες. Ο πρώτος και αποκλειστικός στόχος μας είναι η παραμονή. Τους είπα ότι μας αξίζει κάτι καλύτερο. Έκαναν αστεία λάθη, χάσαμε πολλά ριμπάουντ. Θέλω να βγείτε έξω και να δω πώς θέλετε να κερδίσετε το παιχνίδι. Κάναμε λάθος στην επαναφορά, όλα έγιναν πολύ γρήγορα όμως στο τέλος όλα πήγαν καλά. Αν είσαι φίλαθλος και αγαπάς το μπάσκετ, αυτές οι φάσεις σε κάνουν να θέλεις να παρακολουθείς το άθλημά μας και να το αγαπήσεις».

Ηλίας Παπαθεοδώρου: «Έγινε ένα πολύ δύσκολο και σκληρό ματς, όπως ακριβώς το περιμέναμε. Είχαμε τον έλεγχο για 25-26 λεπτά, πήγαμε το παιχνίδι με τον τρόπο που εμείς θέλαμε όμως ο Ήφαιστος είχε μια αλλαγή στον ρυθμό του στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά στην άμυνα, έπαιξε πιο πιεστικά, ανέβασε το επίπεδο της άμυνάς του και κατάφερε να επιστρέψει. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγε κατοχή με κατοχή, στις λεπτομέρειες που μας στοίχησαν ως ένα κομμάτι στο να φτάσουμε στη νίκη. Κάναμε μια σημαντική προσπάθεια, αντιμετωπίσαμε προβλήματα μέσα στο παιχνίδι με τους τραυματισμούς. Πρέπει να συνεχίσουμε έχουμε δύσκολο πρόγραμμα ενώ ακολουθεί ένα δύσκολο παιχνίδι στην Τενερίφη όπου πρέπει να φανούμε επίσης ανταγωνιστικοί».

Χολαργός-Προμηθέας Πάτρας

Άρης Λυκογιάννης: «Συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη νίκη του. Υπάρχουν δυο στοιχεία στην στατιστική που αποτυπώνουν την εικόνα του ματς. Το ένα αφορά την χαμηλή παραγωγικότητα μας στο επιθετικό κομμάτι όπου είχαμε 57 πόντους με 2/22 τρίποντα και το άλλο είναι η μεγάλη διαφορά στις ασίστ (19 του Προμηθέα έναντι 8 του Χολαργού), στοιχεία που δεν βοήθησαν στην αξιοποίηση των 15 επιθετικών ριμπάουντ. Κάναμε ένα κακό παιχνίδι, πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και να συγκεντρωθούμε στον αγώνα με το Ρέθυμνο. Χάσαμε πολλά ανοικτά σουτ και αυτό δεν έχει να κάνει με την πίεση που άσκησε ο Προμηθέας. Τα λέι απ που χάσαμε δεν ήταν προϊόν πίεσης του αντιπάλου. Απλώς ορισμένοι παίκτες μας δεν ήταν σε καλή επιθετική ημέρα. Δεν έβαλαν τα σουτ και δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και όταν δεν βρεις ρυθμό έχεις πρόβλημα».

Μάκης Γιατράς: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, έπαιξαν με πάθος και συγκέντρωση για 40 λεπτά. Το παιχνίδι κρίθηκε καθαρά στην αμυντική προσήλωση που δείξαμε δυσκολεύοντας τα ατού του Χολαργού. Ο αντίπαλος διαθέτει ποιοτικούς παίκτες όπως ο Γιάνκοβιτς και συνολικά είναι μια εξαιρετική ομάδα. Ήμασταν συγκεντρωμένοι στο θέμα της τακτικής και πήγε ο αγώνας όπως τον θέλαμε. Είμαι ευχαριστημένος γιατί ανταποκριθήκαμε με επιτυχία σ’ έναν Γολγοθά που είχαμε με τέσσερα εκτός έδρας παιχνίδια. Είχαμε να διαχειριστούμε την κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια και είμαι ευχαριστημένος που τα καταφέραμε».

Λαύριο-Κολοσσός Ρόδου
Σάκης Παραλίκας (βοηθός του Χρήστου Σερέλη)
«Ξεκινήσαμε πάρα πολύ νευρικά το παιχνίδι, δεν ξέρω για ποιον λόγο ακριβώς με αποτέλεσμα να χάσουμε την ψυχραιμία μας να χάσουμε κάποια εύκολα καλάθια, το οποίο μας έφερε ακόμα περισσότερο εκνευρισμό και μέχρι να βρούμε λίγο τα πατήματα μας την αυτοπεποίθηση μας και την συγκέντρωση μας πέρασε λίγος χρόνος. Από ότι βλέπω από τα στατιστικά και από το παιχνίδι έχουμε 2 δεκάλεπτα που παίξαμε πάρα πολύ καλά στην άμυνα στο 2ο και στο 4ο δεκάλεπτο, τα οποία μας βάλανε στο 2ο δεκάλεπτο μέσα στο παιχνίδι και έληξε το πρώτο ημίχρονο ισοπαλία, και το δεύτερο ημίχρονο επειδή κερδίσαμε με το 4ο δεκάλεπτο από την άμυνα κυρίως καταφέραμε και κερδίσαμε το παιχνίδι. Περιμέναμε από τον Κολοσσό ότι θα είναι ανταγωνιστικός είναι μία πάρα πολύ ομάδα και καλά δουλεμένη ομάδα από τον coach Βετούλα, ευτυχώς για εμάς κερδίσαμε γιατί η εβδομάδα όπως ξέρετε ήταν πάρα πολύ περίεργη με την απουσία του coach μας Χρήστου Σερέλη που έκανε ένα χειρουργείο και ευτυχώς ήταν μαζί μας έστω και με τα πολιτικά του στον πάγκο έδωσε πνοή, προχωράμε εμείς είμαστε μία νεανική ομάδα που βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά έτσι θα κινηθούμε και τώρα».

Νίκο Βετούλα: «Θεωρώ ότι έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι, ανταγωνιστικό που κρίθηκε στην λεπτομέρεια. Η άποψη είναι πως ήμασταν καλύτεροι κατά την μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού αλλά δεν ήμασταν τυχεροί ή πιο αποφασιστικοί στα τελειώματα ώστε να πάρουμε ένα πιο καθαρό προβάδισμα. Ένα παιχνίδι που θεωρώ πως τα παιδιά έδωσαν το 100% παλέψανε πραγματικά και παίξανε πολύ καλά σαν ομάδα και τους αξίζουν συγχαρητήρια, σίγουρα η βελτίωση των λεπτομερειών είναι αυτή που θα κάνει την διαφορά, άλλα λάθη κάνουμε εμείς και τα λήγουμε και άλλα όχι, από εκεί και πέρα η συνέχεια είναι δύσκολη, καλή συνέχεια και συγχαρητήρια στο Λαύριο και προχωράμε».

Πανιώνιος-Ρέθυμνο

Βασίλη Φραγκιά: «Είμαστε σαφέστατα χαρούμενοι γιατί είναι μία νίκη που την χρειαζόμαστε για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους. Από εκεί και πέρα, ξεπεράσαμε το σκόπελο όταν ισοφάρισε το Ρέθυμνο ενώ είχαμε διαφορά 15 πόντων. Δείξαμε χαρακτήρα. Για εμάς είναι μία νίκη και έχουμε τρεις εβδομάδες τώρα να ετοιμάσουμε το παιχνίδι. Δεν συμπεριλαμβάνω το ματς με τον Ολυμπιακό. Έχουμε τρεις εβδομάδες να δουλέψουμε καλύτερα για το επόμενο εντός έδρας ματς. Τώρα είχαμε πίεση χρόνου και αποτελέσματος. Δεν κοιτάς αν παίζεις με πέντε ξένους, αλλά να κερδίσεις το παιχνίδι. Στο μπάσκετ έχουμε δει τα πάντα. Στην Euroleague η Μπαρτσελόνα με την Ζαλγκίρις από τους 13 πόντους πήγε ισοπαλία. Αυτά συμβαίνουν, απλά πρέπει να είσαι ήρεμος να τα αντιμετωπίσεις, όχι μόνο προπονητικά αλλά και σε θέμα παικτών».

Σταύρος Μυκονιάτης: «Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε με πολύ μεγάλο πάθος για να διεκδικήσει το παιχνίδι. Μας κόστισε το τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο ήμασταν εκτός πλάνου και δεχτήκαμε 26 πόντους. Το πλάνο μας ήταν να μην δώσουμε σουτ στους πολύ καλούς σουτέρ που έχει ο Πανιώνιος με Μπέρι, Σινγκλέρ και Χάρις. Οι παίκτες παίζουν, παίρνουν και τις αποφάσεις. Δώσαμε αυτά που δεν έπρεπε. Ο Σίγνκλερ πέτυχε σημαντικά καλάθια. Όταν παίζεις στην Νέα Σμύρνη με τον κόσμο να μπαίνει στην διαδικασία είναι πολύ δύσκολο να ξαναμπείς. Κάναμε μία προσπάθεια να γυρίσουμε το παιχνίδι στο 4ο δεκάλεπτο αλλά αυτό δεν έφτανε. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να προσπαθούμε να ψάχνουμε την επόμενη νίκη. Πάμε κοντά στα παιχνίδια με την έννοια πως διεκδικούμε. Δεν υπάρχει ματς στο οποίο να είμαστε εκτός παιχνιδιού. Με τον Προμηθέα πήγε στο σουτ. Μπορούσαμε κάλλιστα να ήμασταν νικητές. Εδώ σε μία δύσκολη έδρα ήμασταν μέσα για μεγάλο διάστημα. Η διάρκεια είναι το πόσο θα ανταποκριθείς. Ψάχνουμε μία νίκη στο επόμενο παιχνίδι. Είχαμε το πιο δύσκολο πρόγραμμα. Παίζαμε με τον ΠΑΟΚ, την ΑΕΚ. Παίζει ρόλο, είμαστε επαγγελματίες και πρέπει να διαχειριστούμε την ψυχολογία μας και να μπούμε έτοιμοι στο επόμενο παιχνίδι».