Wednesday, 20 November 2019

Β' Εθνική (βορράς): Σεφτέ στις νίκες για Καβάλα και Γέφυρα, παρθενική νίκη για Πρωτέα

Oct 13, 2019

Τις πρώτες τους νίκες πήραν Γέφυρα και Καβάλα στον όμιλο του βορρά.

 

Ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική στην Β' Εθνική, με τα φαβορί για την άνοδο Γέφυρα και Καβάλα να παίρνουν τις νίκες κόντρα σε Στρατώνι και Ερμή Λαγκαδά αντίστοιχα.

Στα υπόλοιπα ματς ο Αίας Ευόσμου δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στα Φάρσαλα και έχει ξεκινήσει με αρνητικό πρόσημο, ενώ τις νίκες συνεχίζουν τα Γιάννινα. Παρθενική νίκη στην εν λόγω κατηγορία πήρε ο Πρωτέας Γρεβενών.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

ΓΑΣ Κομοτηνής – Ευκαρπία 75-79
Καβάλα – Ερμής Λαγκαδά 79-75
Έσπερος Λαμίας – Μαχητές-Πειραματικού 75-74
Γέφυρα – Στρατώνι 81-68
Δόξα Λευκάδας – ΠΑΣ Γιάννινα 65-72
Πρωτέας Γρεβενών – ΚΑΟΧ 83-50
ΧΑΝΘ – Πολύγυρος 72-66
Φάρσαλα – Αίας Ευόσμου 73-57

 

Τα φύλλα αγώνα:

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΜΑΧΗΤΕΣ-ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ 75-74
Δεκάλεπτα:17-19, 35-40, 58-56, 75-74
Διαιτητές: Φακίτσας-Τσουμαχίδης-Ξέρας
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 5, Μούτσα 8 (1), Στογιάνοβιτς 3(1), Ρουμελιώτης 19(4), Παπανικολάου, Τσιμίδης 21(1), Δαχρετζής 6, Μαντζούκας 3.
Μαχητές Πειραματικό (Χατζηκυριακίδης): Σιπητάνος 4, Χατζηκυριακίδης 22 (2), Γεωργίου, Κουντουρατζόγλου 14(1), Μαυρίδης 8, Ζιάκας 2, Κλωνάρας 8(1), Σικαλίδης 9, Βαϊντερλής 2, Μητσάκης 5(1).

Μαχητές Πειραματικό (Χατζηκυριακίδης): Σιπητάνος 4, Χατζηκυριακίδης 22 (2), Γεωργίου, Κουντουρατζόγλου 14(1), Μαυρίδης 8, Ζιάκας 2, Κλωνάρας 8(1), Σικαλίδης 9, Βαϊντερλής 2, Μητσάκης 5(1).

ΦΑΡΣΑΛΑ – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 73-57
Δεκάλεπτα: 24-11, 45-27, 64-42, 73-57.
Διαιτητές: Γερακίνης-Μαραμής-Παζώλης (Γκαρτζονίκας)
Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασάρης-Ρίζος): Στάνκοβιτς, Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 13 (1), Τσούμας Σ. 4, Βρεττάς 15 (2), Πεταλωτής 9 (1), Μουλάς 7, Δέσπος 14, Τσούκας 11 (2).


Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος-Κόρκας): Αγραφιώτης 2, Μπρουκς 2, Καπινιάρης 6, Λαζαρίδης 8 (2), Μπαλτζόπουλος 12 (1), Κατσαούνης 2, Πετανίδης, Πουλιανίτης 8 (1), Νησιώτης , Ζώτος 12, Σεκαδάκης 2, Περιστεράκης 3

ΓΕΦΥΡΑ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ 81-68
Δεκάλεπτα: 22-18, 45-41, 60-56, 81-68
Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου-Εκίζογλου
ΚΣ Γέφυρας (Μελετιάδης): Μπέγος 2, Ματενίδης 8 (1), Μάρτζος 19 (3), Αποστολίδης 2, Τζουβάρας 3 (1), Κιουρτζίδης, Ευστσθιάδης, Ονάσογλου 2, Τσακαλέρης 17, Μασάδης, Κοτσάνος 13, Κολοκοτρώνης 15 (3).


Στρατώνι (Μύθου): Ψευτογκάς 2, Χαλάτσης 12 (2), Μπαρζού 9 , Κυριλής 14 (1), Φώτογλου 13 (1), Σαμαράς 2, Θυμνιός 7, Κασούρας 2, Δασκαλόπουλος 7, Κατάνος

 

ΚΑΒΑΛΑ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 79-75
Δεκάλεπτα: 21-19, 50-32, 65-50, 79-75
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Παπαγερίδης-Χρυσάφης
Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης, Αδαμόπουλος 16, Λαμπρόπουλος 19 (1), Σαββίδης, Αθανασιάδης 7, Αμπαράς 16 (3), Πιεβάλιτσα 3 (1), Φλιάτης 14 (1), Νταός 4 (1), Τεπετίδης
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 8 (1), Αποστολίδης 5 (1), Μάρουσιτς 29 (2), Ελευθεριάδης, Πλιούκας 3, Σιώπης 5 (1), Παρίτσης 8 (2), Καραμανώλης, Μπακάλης, Θεοδωρίδης, Χριστοδούλου 16, Ιατρίδης

ΧΑΝΘ – ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 72-66
Δεκάλεπτα: 16-15, 18-19, 19-19, 72-66
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Ντούρας-Χατζηχαρίσης
XANΘ (Νικολαΐδής): Βαζούκης 3 (1), Στεφανίδης 19 (4), Απαζίδης 12 Θεοδωρίδης 9 (1), Μπαλάσκας 2, Ιωαννίδης 7, Κουτουξίδης 7, Καραγεωργίου 1, Τσιριλάκης 8, Λογοθέτης 2, Μαργαριτόπουλος, Μέρμηγκας
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 2, Ντισής 12 (2), Βλάχος 3 (1), Στόικος, Παπαθανασίου, Νικολόπουλος, Νούκαρης 29 (5), Αμούτζιας 4, Αλεξιάδης 3 (1), Γραβάνης 14 (2)

ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΕΥΚΑΡΠΙΑ 75-79
Δεκάλεπτα: 27-23, 41-38, 60-61, 75-79
Διαιτητές: Δημάδης-Μπακάλης-Ζαχαριάδης
Κομοτηνή (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 18 (2), Παλάσκας, Τσουμπρής 2, Λεχούδης 15 (1), Καρκατσέλης, Κουτσοβασίλης 13 (3), Ναλμπάντης, Παπανδρεόπουλος 13 (2), Σπέντζος 5, Χαλίλ 9.
Ευκαρπία (Νίκου): Περβάρης 7 (1), Τουλούπης, Γκαβέζος 12 (1), Κιούρκας 13 (3), Χαρτόπουλος 3 (1), Χατζημιχαηλίδης 5 (1), Βαρίτης 2, Χολέβας 4 (1), Απιδόπουλος 3 (1), Πλεξίδας 21 (2), Χατζίδης 9 (1)

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 65-72
Δεκάλεπτα: 4-20, 17-38, 47-54, 65-72.
Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου Γ.
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 13 (1), Αργυρός 4, Τσιαβές 21 (3), Βαγενάς 13 (1), Αναγνωστόπουλος Γ. 11, Αναγνωστόπουλος 3 (1), Σταματέλος, Βάνης, Βλαχάκης.
ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας 5 (1), Ντόβας 17 (5), Μαυρογιάννης 9 (1), Καραγκιολίδης 5 (1), Ναούμης 8 (2), Μάντζιος 2, Πάτρας 10 (1), Κωστούλας, Μανάκας 13, Γιωτάκης, Τσίρπας 3(1)

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΚΑΟΧ 83-50
Δεκάλεπτα: 16-9, 42-20, 56-36, 83-50
Διαιτητές: Λόρτος-Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζιδης): Τζιουβάρας 3, Σισμανης 5(1), Μαλουτας 11(3), Μιχαηλίδης 8(1), Βλάχος 11, Μπεσσας 2, Συλλακος 4, Τακιδης 4, Πελιγκος 8(1), Πεχλιβανίδης 2, Μακρής 18(2), Κλωνάρας 7(1).
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης 4, Σμυρλής 5(1), Φιλοξενίδης 6, Βλαγκογιας, Βρασταμηνός, Λασκάρης 6(2), Τογανίδης 13, Κωνσταντινίδης 10, Ζαχαρής 4, Κανάκογλου, Χαρταβέλλας 2.

Η Βαθμολογία

1. ΧΑΝΘ 4 (2-0)
2. Φάρσαλα 4 (2-0)

3. ΠΑΣ Γιάννινα 4 (2-0)
4. Πρωτέας Γρεβενών 3 (1-1)
5. Δόξα Λευκάδας 3 (1-1)
6. Γέφυρα 3 (1-1)
7. ΓΑΣ Κομοτηνής 3 (1-1)
8. Καβάλα 3 (1-1)
9. Μαχητές-Πειραματικού 3 (1-1)
10. ΑΟ Πολυγύρου 3 (1-1)
11. Έσπερος Λαμίας 3 (1-1)
12. Ευκαρπία 3 (1-1)

13. Στρατώνι 3 (1-1)
14. Ερμής Λαγκαδά 2 (0-2)
15. Αίας Ευόσμου 2 (0-2)
16. ΚΑΟΧ 2 (0-2)

Η επόμενη αγωνιστική (3η, 20/10)

Ευκαρπία – Καβάλα
Ερμής Λαγκαδά – Έσπερος Λαμίας
Μαχητές Πειραματικού – Γέφυρα
Στρατώνι – Δόξα Λευκάδας
ΠΑΣ Γιάννινα – Πρωτέας Γρεβενών
ΚΑΟΧ – ΧΑΝΘ
ΑΟ Πολυγύρου – Αίας Ευόσμου
Φάρσαλα – ΓΑΣ Κομοτηνή

Γιάννης Λέκος

leivadas banner

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Το basket247.gr(όπως προβλέπει η νομοθεσία και τηρώντας όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίες) οφείλει να ενημερώνει τους επισκέπτες αυτού του ιστότοπου για την αποδοχή ή μη των cookies κατά την είσοδο τους στο site www.basket247.gr