Με δέκα λεπτά μπάσκετ και με των παικτών τα… φεγγάρια δεν μπορείς να ελπίζεις και μια σημείωση για την τελευταία επίθεση (video)

Dec 30, 2020

Ο Παναθηναϊκός έχασε στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα με 74-71 σε ένα ματς που για ακόμη μια φορά έβγαλε παθογένειες που δείχνουν μέχρι του εναντίον αγιάτρευτες.

Για ακόμα ένα ματς οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν στο γήπεδο νωθροί πετώντας ένα ημίχρονο. Όταν λέμε ένα ημίχρονο εννοούμε είκοσι λεπτά και όχι τα αρχικά τρία που οι πράσινοι ήταν πάρα πολύ καλοί. Οι αλλαγές αποσυντόνισαν την ομάδα και ο Ερυθρός Αστέρας έτρεξε επιμέρους σκορ 18-3 κάνοντας το 4-10, 22-13. Και πώς να μην το κάνει όταν ο Ουόλντεν βάζει τρία τρίποντα ελεύθερος με τον Σαντ Ρος να κοιτάζει απλά τον παίκτη του. Ειδικά το τρίτο εύστοχο σουτ, είναι για να σπας την τηλεόραση, που έχει γίνει περιστροφή στην άμυνα και ο Σαντ Ρος πηγαίνει στο Close-out και σταματάει στα δυο μέτρα από τον Αμερικανό του Αστέρα μη τυχόν και τον περάσει με διείσδυση στην κίνηση.

Δυστυχώς ο Παναθηναϊκός σταθερά σε κάθε ματς παίρνει ΜΟΝΟ από τον Παπαγιάννη. Ο Νέντοβιτς παρόλο τους 16 πόντους ήταν πολύ κακός σήμερα. Ο Παπαπέτρου χρεώνεται την τελική αντεπίθεση όντας ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ αλλά στα προηγούμενα 32 λεπτά ήταν… αλλού.

Οι Αμερικανοί με εξαίρεση τον Γουάιτ και λίγα διαστήματα του ΜΑΚ δεν προσφέρουν τίποτα. Ο Φόστερ είναι σκιά του εαυτού του και δεν έχει την παραμικρή σχέση με τον παίκτη που είδαμε τον 1η μήνα. Σήμερα σε 3 λεπτά δέχθηκε έξι πόντους από τον Κολόμ. Δεν ξέρω και δεν το πιστεύω αν ήταν εντολή, αλλά ο Ισπανός γκαρντ (εν ενεργεία στην Εθνική Ισπανίας για να μην ξεχνιόμαστε. ΝΑΙ! ο Αστέρας πήρε ρεζέρβα παίκτη της Εθνικής Ισπανίας) βάζει το πρώτο τρίποντο. Στην αμέσως επόμενη φάση παίρνει σκριν και ο Φόστερ πηγαίνει να βγει από πίσω. Σαν να του λέει: Σούταρε. Ε! Σούταρε όπως είναι φυσικό και το έβαλε.

Ο Παναθηναϊκός σε όλα τα σκριν ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένα βήμα πίσω. Στα Down Σκριν, στα pick and roll, στα παράλληλα. ΣΕ ΟΛΑ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΙΣΩ. Και δεν είναι ότι δεν μπορούνε. Γιατί στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκαν ότι μπορούνε. Απλά δεν ήταν συγκεντρωμένοι.

Πάμε λοιπόν στο δεύτερο ημίχρονο. Όπου οι πράσινοι αποφασίζουν να παίξουν άμυνα. Για ακόμα ένα ματς που βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο από το πρώτο ημίχρονο. Το αποτέλεσμα; Να βγαίνουν οι άμυνες αλλά στην επίθεση να μην μπαίνει με τίποτα η μπάλα μέσα. Θεωρώ καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς το γεγονός ότι στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός κράτησε για 5 λεπτά στον ένα πόντο τον Ερυθρό Αστέρα και το αποτέλεσμα ήταν 1-2 επιμέρους σκορ.

Και στην επίθεση όμως τα προβλήματα είναι δεδομένα. Και ξεκινάει από την έλλειψη άσου. Κάθε ομάδα έχει ένα παίκτη όπως και ο Αστέρας απόψε Ουόλντεν και Κολόμ που μπορούν να επιτεθούν κάθετα μετά το σκριν και να πασάρουν ΚΥΡΙΩΣ στην αδύνατη πλευρά. Μπορούν να κάνουν τα Split-out και από εκεί με 1-2 πάσες να βγει ελεύθερο σουτ.

Ο Παναθηναϊκός δεν το έχει. Ο Μακ δεν μπορεί να το κάνει. Ο Μποχωρίδης είναι σε κάθετη πτώση εδώ και καιρό. Και ο Σαντ Ρος που έλεος πια με κάποιους ειδήμονες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ PLAYMAKER. Και είναι ακόμα χειρότερο όσο ο κόουτς Βόβορας επιμένει στην επιλογή αυτή λέγοντας ότι έχει 4 ασίστ μέσο όρο σε κάθε ματς. Δεν μπορεί μετά από σκριν να κάνει split-out. Αν δεν επιτεθεί , σταματάει και πασάρει εύκολα στην γωνία της δυνατής πλευράς και στην ουσία η επίθεση χάνεται. Για την Ελλάδα μπορεί. Για την Ευρωλίγκα ΟΧΙ.

Όσον αφορά την ανατροπή φυσικά είναι θετικό το γεγονός ότι η ομάδα δεν τα παράτησε και γύρισε το ματς. Αλλά το γύρισε από το οίστρο ενός μόνο παίκτη και για ακόμη μια φορά σαν κατάρα που πλανάται πάνω από το ΟΑΚΑ εδώ και χρόνια και ΟΧΙ μόνο φέτος η τελευταία επίθεση απόλυτα προβλέψιμη με φυσικό επακόλουθο το λάθος.

Για ένα μυστήριο λόγο στον Παναθηναϊκό εδώ και κάποια χρόνια θεωρούν ότι η τελευταία επίθεση θα πρέπει να είναι απομόνωση και ένας εναντίον ενός και ότι σου δώσει η άμυνα. Καμία κίνηση και καμία προσπάθεια να αποσυντονιστούν οι αμυντικοί. Να χαλάσει λίγο έστω η αδύνατη πλευρά για παράδειγμα.

Κανείς δεν ξεχνάει τις ειδικές συνθήκες αυτής της χρονιάς. Ποιοι είναι οι στόχοι της ομάδας. Αλλά όπως είπαμε και στο προηγούμενο σημείωμα όταν είσαι στον Παναθηναϊκό δεν μπορεί εσαεί να έχεις μαξιλάρι ασφαλείας. Η κριτική είναι αναπόφευκτη. Γιατί παρόλο το χαμηλό μπάτζετ. Τις αστοχίες με τους ξένους, η ομάδα δείχνει ότι έχει δυνατότητες παραπάνω από το 5-11 της βαθμολογίας. Και σε τέτοια ματς έχεις την απαίτηση να νικήσεις.

Τουλάχιστον ας πάρει τα δυο συνεχόμενα στο ΟΑΚΑ παιχνίδια να έχουμε να συζητάμε κάτι για την συνέχεια. Ειδάλλως … Καλαϊτζάκης και Μαντζούκας μέχρι τέλους για να ετοιμαστούμε για την επόμενη σεζόν.