Saturday, 28 November 2020

Η θέληση που δεν φτάνει και η τρύπα στην άμυνα που ξεκινάει πάντα από τον ίδιο παίκτη

Nov 18, 2020

Ο Παναθηναϊκός εμφάνισε και πάλι τα στοιχεία που μας έδειξε και στα προηγούμενα παιχνίδια. Πάθος, συγκέντρωση στο πλάνο για μεγάλο διάστημα και μια ομάδα που μάχεται μέχρι το τέλος.

ΑΛΛΑ

Είναι φανερό ότι οι πρωταθλητές Ελλάδας έχουν ταβάνι που δεν αλλάζει. Για να νικήσεις ομάδες με το ρόστερ και το βάθος της Βαλένθια θα πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος και στις δυο μεριές του παρκέ για 40 λεπτά. Αυτό στο τελευταίο 10λεπτο δεν έγινε σε καμία περίπτωση.

Δεν θέλω να είμαι ισοπεδωτικός. Είναι νόμος ότι η καλύτερη επίθεση πάντα κερδίζει την καλύτερη άμυνα. Οι πράσινοι πολλές φορές έβγαλαν πολύ καλές άμυνες αλλά οι παίκτες της Βαλένθια ευστόχησαν σε δύσκολα σουτ.

Σε γενικές γραμμές όμως η άμυνα του Παναθηναϊκού στην περιφέρεια, η απίστευτη ευστοχία και το βάθος στο ρόστερ των παικτών της Βαλένθια, καθώς και τα λάθη στην επίθεση που ορισμένα εξ αυτών τα συναντάς σε αγώνες προμίνι έγειραν το αποτέλεσμα υπέρ της ομάδας του Λεβάντε.

Ξεκινώντας από την άμυνα είναι φανερό ότι η μαύρη τρύπα ξεκινάει από τον Φόστερ. Είναι απίστευτο το γεγονός πως ένας παίκτης που αρχίζει το ματς τόσο δυνατά στην επίθεση τα τρώει όλα πίσω στην άμυνα. Και ο τρόπος που τα δέχεται είναι πολλές φορές εξοργιστικός. Και το κάνει ακόμα χειρότερο όταν μιλάμε για παίκτη που έχει τα προσόντα να παίξει καλή άμυνα.

Βασικός κανόνας στην άμυνα: Δεν γυρνάμε ποτέ την πλάτη στον παίκτη μας όπου και αν είναι η μπάλα. Βλέπουμε παίκτη και μπάλα ταυτόχρονα.

-Διείσδυση από την εσωτερική ο Βίβες, κόβει ο Πρέπελιτς ξεκινώντας έξω από το τρίποντο ο Φόστερ με την πλάτη γυρισμένη χωρίς να βλέπει τον παίκτη του καλάθι ο Σλοβένος.

-Κάθετο σκριν στον Πρέπελιτς αντί να τον ακολουθήσει σκιά η έστω να του κόψει την πορεία από το να βγει να σουτάρει, αργή αντίδραση και ελεύθερα σουτ ο πρώην παίκτης της Ρεαλ.

-Και το πλέον εξοργιστικό έχεις ‘φάει’ 2 φόρες back door στο πρώτο ημίχρονο σε κατάσταση 2 εναντίον 2. Και μπαίνεις στο δεύτερο ημίχρονο και στην 1η φάση σου κάνει πάλι το ίδιο ο Πρέπελιτς. Στην επόμενη επίθεση βάζει καλάθι. Τι να το κάνεις; Αν τρως 12 και βάζεις 6 το ταμείο είναι μείον.

Και επαναλαμβάνω από παίκτη που έχει τα προσόντα να παίξει άμυνα.

-Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι αν και σαν σκέψη ήταν καλή ο Παναθηναϊκός θα έπρεπε να αλλάξει τον τρόπο αντιμετώπισης του Ντουμπλιεβιτς. Όχι γιατί ο Μαυροβούνιος έκανε καμία ματσάρα. Απλά με την παγίδα που ερχόταν από τον περιφερειακό της ίδιας μεριάς και την γρήγορη μεταφορά της μπάλας των Ισπανών λόγω της κακής περιστροφής των περιφερειακών έμενε πάντα παίκτης ελεύθερος. Και σήμερα τα βάλανε όλα οι Ισπανοί.

-Μεγάλο πλήγμα και η αδύνατη πλευρά. Δεν μπορεί αν θες να κερδίσεις μέσα στην Βαλένθια να περνάνε επτά λεπτά μέχρι να κάνεις μια παγίδα και να καλύψει ο παίκτης της week-side την ρακέτα σου.

Στην επίθεση ο Παναθηναϊκός είχε καλές στιγμές σε μεγάλα κομμάτια του παιχνιδιού. Η παρουσία του Νέντοβιτς ηταν καθοριστική. Μπορεί ο προερχόμενος από τραυματισμό Σέρβος να ήταν άστοχος αλλά και μόνο η παρουσία του στις καταστάσεις pick and roll με το hedge-out των Ισπανών να φτάνει μέχρι και την ολοκληρωτική παγίδα έδωσε το δικαίωμα σε πολλούς παίκτες να βρεθούν ελεύθεροι για σουτ.

Όταν όμως κάνεις τόσα λάθη φτηνά με πουλήματα της μπάλας στην μια πάσα απόσταση τότε δεν μπορείς να ζητάς πολλά.

-Σπουδαία εμφάνιση από τον Μήτογλου ενώ ο Παπαγιάννης δείχνει πλέον να έχει διορθώσει πολλά άσχημα από την περσινή σεζόν. Μακάρι να συνεχίσει έτσι και θα μιλάμε σίγουρα στο τέλος της χρονιάς για τον πιο βελτιωμένο παίκτη της διοργάνωσης.

-Ο Μακ ήταν πολυ καλός και πάλι, ενώ ο Μποχωρίδης έκανε σπουδαία δουλειά όσο αγωνίστηκε.

-Πολύ καλός και ο Γουάιτ που έχω την αίσθηση ότι θα έπρεπε να αγωνιστεί παραπάνω. Αλλά όσα ξέρει ο προπονητής δεν τα ξέρει κανένας άλλος και ειδικά οι δημοσιογράφοι.

Υ.Γ. Πρέπει να γίνει σαφές ότι ακόμα και με ήττα στην Μπασκόνια και με την βαθμολογία στο 2-6 δεν έχει τελειώσει απολύτως τίποτα. Θα έρθουν και ματς στα μέτρα του Παναθηναϊκού και η προσπάθεια πρέπει να συνεχιστεί από όλους. Κριτική και γκρίνια σίγουρα θα υπάρχει αλλά σε γενικές γραμμές ο κόσμος εκτιμάει την προσπάθεια που γίνεται κάτω από τις πιο δύσκολες συνθήκες των τελευταίων 30 ετών. Αρκεί η θέληση, το σωστό πλάνο να μετουσιωθούν σε νίκες σύντομα.