Sunday, 24 January 2021

Όσο και να ελαφρύνει το μπάτζετ, η φανέλα ζυγίζει τόνους

Oct 02, 2020

Ο Παναθηναϊκός που θα έχανε για πλάκα στην Μόσχα από την Χίμκι πήρε μια τεράστια νίκη και ξεκίνησε νικηφόρα στην Ευρωλίγκα. Μια νίκη που ήρθε από την ομάδα που έχει το μικρότερο μπάτζετ στην διοργάνωση και που ταξίδευε δυο μέρες για την Μόσχα και χωρίς τρεις βασικούς της παίκτες. Δεν μπορείς παρά να υποκλιθείς στον Βόβορα και τους παίκτες του.

-Από τον ΑΡΧΗΓΟ με κεφαλαία γράμματα Ιωάννη Παπαπέτρου που μίλησε στα δύσκολα.

-Από τον ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ στην οργάνωση αλλά και με τους 10 πόντους Λευτέρη Μποχωρίδη

-Από τον μαχητή Μπέντιλ μέσα στην ρακέτα και τον πολύ καλό Μήτογλου

-Από τον Παπαγιάννη που στο φινάλε έδωσε το κάτι παραπάνω σε άμυνα και επίθεση.

-Από τον Φόστερ που έκανε θετικό ντεμπούτο στην Ευρωλίγκα

-Από τον Όγκαστ που έδωσε τις μάχες του, τον Καλαϊτζάκη που σε 1 λεπτό έδειξε το θράσος του, ακόμα και από τον Νέντοβιτς που ήταν κακός επιθετικά αλλά ουσιαστικά ήταν η αιτία για το σκοράρισμα πολλών παικτών με τα ντραιβ του και τα hedge-out που τραβούσε συνεχώς δυο παίκτες.

-Και φυσικά τον καταπληκτικό Λεωνίδα Κασελάκη που έκανε θραύση στα ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο. Για τον Κασελάκη είχαμε γράψει ότι παίκτες σαν και αυτόν που η δουλειά και όχι το ταλέντο κατά κύριο λόγο τους έφτασε μέχρι εδώ να τους αγαπάτε λίγο περισσότερο. Τώρα καταλάβατε το γιατί.

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε άριστα διαβασμένος στην Μόσχα. Στο πρώτο ημίχρονο αφού είδε ότι δεν πάνε τα τρίποντα ακούμπησε την μπάλα χαμηλά στο ποστ και βρήκε λύσεις μέσα από το καλάθι. Παράλληλα με την συνεχή κίνηση και τα διαδοχικά pick and roll με Μποχωρίδη και Νέντοβιτς δημιούργησε ρήγματα και την δυνατότητα για ελεύθερα σουτ όπως αυτά που έβαλε ο Ντίνος Μήτογλου στο δεύτερο ημίχρονο.

Στην άμυνα οι πράσινοι παρότι στο τέλος βγήκαν νικητές (34-42) ουσιαστικά τα χαμένα ριμπάουντ έδωσαν την δυνατότητα στους Ρώσους να παραμείνουν στο ματς ανανεώνοντας πολλές επιθέσεις. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ήταν πολύ καλοί αμυντικά με γρήγορες περιστροφές και συνεχές βοήθειες κυρίως στα ποσταρίσματα των ψηλών της Χίμκι. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι η άμυνα έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να διεκδικήσουν την νίκη.

Σπουδαία νίκη αλλά τελείωσε. Πλέον η προσοχή στρέφεται στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό. Ένα ματς ειδικών συνθηκών και απέναντι σε ένα πληγωμένο αντίπαλο που θα ψάξει απαντήσεις. Μένει να δούμε ποιοι θα είναι διαθέσιμοι από τους τραυματίες για τον Γιώργο Βόβορα. Γενικά ο Παναθηναϊκός έπεσε στην πιο δύσκολη στιγμή της ιστορίας του να έχει το χειρότερο πρόγραμμα που είχε ποτέ στην διοργάνωση. Δεν λέει όμως κάτι αυτό όσο οι παίκτες παίζουν με τέτοια αυταπάρνηση όπως έγινε στην Μόσχα.

Έχει αδυναμίες είναι εμφανές και δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει. Και σπουδαία ματς θα πάρει και θα χάσει αρκετά. Το θέμα είναι αυτό που υποσχέθηκε ο Βόβορας στην αρχή της χρονιάς να γίνει πραγματικότητα. Μια ομάδα που θα τιμά την ιστορία του Παναθηναϊκού. Σε καλό δρόμο δείχνει να βρίσκεται.

Υ.Γ. Όποιος Παναθηναϊκός η Ολυμπιακός ζει μόνο για τα μεταξύ τους ματς δεν του αξίζει απλά να υποστηρίζει μια από αυτές τις ομάδες. Δεν τελειώνει καμία χρονιά για κανένα την επόμενη αγωνιστική.

Υ.Γ.1 Ο Γιώργος Βόβορας είναι κανονικός προπονητής. Δεν είναι το ντεμπούτο του( αφού έχει κάτσει και πάλι στον πάγκο σαν 1ος προπονητής) αλλά πλέον ξέρει ότι αυτός έχει τον πρώτο λόγο σε όλα. Και θα έχει καλές βραδιές όπως σήμερα, και κακές. Δεν χρειάζεται ούτε να τρελάνουμε στα εγκωμιαστικά σχόλια τον Έλληνα προπονητή αλλά ούτε και να βγάλουμε γιαταγάνι στις ήττες. Κάνει την προσπάθεια του σε πολύ δύσκολες συνθήκες και αξίζει την στήριξη και την καλόπιστη κριτική. Το έχει κερδίσει με την παρουσία του στην ομάδα τόσα χρόνια.