Wednesday, 20 March 2019

Η νίκη, ο Θανάσης που θα υπήρχε και με Ομπράντοβιτς, η απουσία που δεν εκτίμησαν πολλοί και το μεγάλο μάθημα του Βουγιούκα

Mar 01, 2019

O Παναθηναϊκός πήρε την νίκη στην Ισπανία κόντρα στην Γκραν Κανάρια και παρέμεινε ζωντανός στην μάχη για την πρόκριση στα playoffs. Οι πράσινοι ήταν πολύ καλοί τακτικά ανα διαστήματα του παιχνιδιου και ευτύχησε να πάρει λίγα απο πολλούς σε κομβικά σημεία της αναμέτρησης.

O Παναθηναϊκός είχε ίσως τα καλύτερα ποσοστά στα σουτ εντός πεδιάς σε εκτός έδρας αγώνα της φετινής Ευρωλίγκα στο πρώτο ημίχρονο. 18/24 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Τρομακτικά ποσοστά για εκτός έδρας ματς. Γιατί προηγήθηκε με μόλις 5 πόντους στο ημίχρονο; Για δυο λόγους.

1)Τα 12 λάθη εκ των οποίων 6 ο Καλάθης
2)Και το 1 λεπτό που βγήκε ο εκπληκτικός Θανάσης Αντετοκούνμπο απο το παρκέ όπου... άδειασε η άμυνα των πρωταθλητών Ελλάδας και δέχθηκαν σε 1 λεπτό και 40 δευτερολεπτα 13 πόντους και το 32-44 έγινε 45-50. Στο διάστημα που ο Αντετοκούνμπο ήταν στο παρκέ οι πράσινοι έτρεξαν σερί 0-16.

Στο δεύτερο μέρος το ματς πήγε στο μια σου και μια μου. Το 4ο φάουλ του Θανάση αποδιοργάνωσε αμυντικά την ομάδα του Ρικ Πιτίνο η οποία όμως βρήκε λύσεις από τα τελειώματα του Παπαγιάννη και μερικά καλάθια απο την περιφέρεια.

Ήταν ιδανική συγκυρία η ταυτόχρονη συνύπαρξη των Κιλπάτρικ και Λάνγκφορντ σε ένα παιχνίδι που πήγε πάνω απο τους 90 πόντους το ξέσπασμα του πρώτου στις αρχές της τέταρτης περιόδου και το μεστό ματς του δεύτερου έφεραν τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος.

Πολύ καλοί οι περισσότεροι από τους παίκτες που αγωνίστηκαν αλλά αν αποτελείωσε καποιος τους Ισπανούς στο διάστημα αυτό δεν είναι άλλος απο τον Ιαν Βουγιούκα. Στο 5λεπτο που αγωνίστηκε για να πάρει ανάσες ο Παπαγιάννης ο Έλληνας σέντερ ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ σε άμυνα και επίθεση. Και ταυτόχρονα έδωσε και ένα μεγάλο μάθημα στους νέους παίκτες. Όσο παίζεις, όταν παίζεις πρέπει να δίνεις τα πάντα. Ούτε βεντετισμούς, ούτε τίποτα. Οι κινήσεις οι μπασκετικές μα πάνω απο ολα ο Χαρακτήρας του Βουγιούκα θα πρέπει να διδάσκονται στα σεμινάρια και να είναι φάρος για όλους τους νέους παίκτες.

Ο Παναθηναϊκός λοιπόν πήρε την νίκη και παρέμεινε ζωντανός. Πλέον εδώ που έφτασαν τα πράγματα αγώνα με αγώνα πρέπει να κοιτάει και αναλόγως να πράττει. Το οφείλει στην ιστορία του να παλεψει ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΤΣ. Ακόμα και στην Μόσχα με την ΤΣΣΚΑ.

Υ.Γ. Οσο μπάσκετ ξέρει ο Βουγιούκας δεν το ξέρουν όλοι οι ψηλοί του Παναθηναϊκού μαζί και οι περισσότεροι της Ευρωλίγκα

Υ.Γ.Δεν αλλάζει αυτό που έχουμε γράψει εδώ και 20 μέρες. Τίποτα λιγότερο απο 3 νίκες με Χίμκι, Γκραν Κανάρια, και Νταρουσάφακα. Τα 2 βήματα έγιναν. Την επόμενη εβδομάδα επιβάλλεται να γίνει το τρίτο.

Υ.Γ. Ο Παπαγιάννης όπως έχω γράψει πολλές φορές μόνο τον τραπεζικό του λογαριασμό βελτίωσε στην Αμερική. Μιλάμε όμως για ένα παιδί 21 χρονών με ΤΡΟΜΕΡΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΤΑΡΑ. Σιγά σιγά θα βελτιωθεί και στην άμυνα. Η επίθεση και τα τελειώματα είναι ένα πρώτο θετικό βήμα.

Υ.Γ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο θα είχε θέση και στις ομαδάρες επί Ομπράντοβιτς. Πολύτιμος, μαχητής και απαραίτητος σε κάθε ομάδα.

Υ.Γ.Λίγοι είχαν εκτιμήσει την απουσία του Λάνγκφορντ. Σίγουρα με τις τελευταίες εμφανίσεις (Κύπελλο, Γκραν Κανάρια, Χίμκι) το κατάλαβαν και οι τελευταίοι.