Saturday, 17 November 2018

To ένα ριμπάουντ που θα άλλαζε τα πάντα, η επίθεση στα πέντε δευτερόλεπτα και η άρνηση στην καταστροφολογία

Oct 26, 2018

O Παναθηναϊκός έχασε στο ΟΑΚΑ από την Ζαλγκίρις και είναι πλέον στο 2-2 και πρέπει οριστικά και αμετάκλητα αν θέλει να κάνει κάτι καλό να βρει μεγάλες νίκες μακριά από την έδρα του.

Το δεδομένο είναι ένα. Ο Παναθηναϊκός έχασε γιατί πολύ απλά η Ζαλγκίρις έπαιξε καλύτερα.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας πέταξαν ένα ολόκληρο ημίχρονο και με ομάδες επιπέδου Ζαλγκίρις δεν έχεις την πολυτέλεια να σκορπάς τον χρόνο με ένα κάκιστο μπάσκετ που κανείς δεν πίστευε ότι μπορεί ο Παναθηναϊκός να το κάνει ειδικά στο ΟΑΚΑ.

Η Ζαλγκίρις έπαιζε μια ζώνη με προσαρμογές και εγκλώβισε τον Παναθηναϊκό. Ρίσκαρε τα μακρινά σουτ των πρασίνων και δικαιώθηκε. Ξέρεις ότι η Ζαλγκίρις είναι μια ομάδα που σημαδεύει την επίθεση της στο low post. Και τρως 44 πόντους σε ένα ημίχρονο. Έχεις βάλει μόνο σου την ταφόπλακα και απλά περιμένεις κάποιος να την σπρώξει.

Μετά το κακό πρώτο μέρος οι παίκτες του Πασκουάλ έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ γύρισαν το παιχνίδι και μπόρεσαν να φτάσουν μια ανάσα από την νίκη αλλά στα τελευταία λεπτά έγιναν τρομακτικά λάθη.

1.Η Ζαλγκίρις μετά από ταιμ-ουτ (για ακόμα μια φορά) και όντας πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους ευστοχεί στην επίθεση της. Πιέζει την μπάλα ο Καλάθης την σπάει στο Μήτογλου και αντί να την κρατήσει και να την ξαναδώσει στον αρχηγό του επιχειρεί μια διαγώνια πάσα στον Παππά. Η μπάλα στις πολυθρόνες των επίσημων.

2.Σουτάρει ο Καλάθης για το 74-70. Και τρως δυο καλάθια εκ των οποίων τον ένα αιφνιδιασμό με τρέιλερ του ψηλού (Ουάιτ) που έχει πάρει το ριμπάουντ και είναι μπροστά και ένα βήμα από τον Γκιστ.

3.Και φυσικά το ριμπάουντ στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Μια, δυο, τρείς, Ε! Θα το φας το καλάθι.

Στην παράταση δεν χρειάζεται να σχολιάσουμε πολλά μιας και η Ζαλγκίρις ήταν απλά πολύ καλύτερη μόνο κάποιες παρατηρήσεις.

1.Είναι εκπληκτικό το πόσα back-screen χρησιμοποιεί ο Γιασικεβίτσιους στα plays της ομάδας του. Και πάντα βρίσκει η καλάθι η δημιουργεί προϋποθέσεις για ένα ελεύθερο σουτ.

2.Η Ζαλγκίρις ακόμα και στα τελευταία λεπτά έχει πάρα πολύ κίνηση στο παιχνίδι της. Κοψίματα, παιχνίδι στο post, pick and roll , διεισδύσεις και πάσα έξω. Δυστυχώς ο Παναθηναϊκός σε αυτό το κομμάτι υστερεί. Πάσες οριζόντιες με ένα ψηλό στην κορυφή και ένα pick που μια καλή ομάδα προσαρμόζεται εύκολα και μετά ένας εναντίον ενός. Το ένας εναντίον ενός είναι επιλογή στο μπάσκετ. Αλλά να βγαίνει μετά από κίνηση της μπάλας για να κουραστεί και λίγο η άμυνα. Όταν ένας κρατάει την μπάλα και πέντε περιμένουν , η άμυνα είναι αυτή που έχει πλεονέκτημα.

3.Τα χρόνια πέρασαν. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τραυματισμός η κούραση αλλά η εικόνα του να βλέπεις τον Ουάιτ και τον Μπράντον Ντέιβις να παίρνουν ριμπάουντ και να τρέχουν στον αιφνιδιασμό περνώντας ένα σώμα μπροστά από τον Γκιστ και τον Λάσμε σίγουρα δεν ικανοποιεί κανένα.

4.Απίστευτος ο αριθμός που η Ζαλγκίρις κέρδισε φάουλ στα τελευταία πέντε δευτερόλεπτα της επίθεσης της. Τουλάχιστον 15-20 πόντοι προήλθαν απο την μη συγκέντρωση στο κομμάτι αυτό.

5.Έλεος πλέον με την καταστροφολογία σε κάθε ήττα. Ο Παναθηναϊκός είναι μια ομάδα που ανήκει σε ένα γκρουπ ομάδων που πρέπει να μοχθήσουν για να κατακτήσουν πράγματα. Είναι πίσω από την Ρεάλ , την Φενέρ και την ΤΣΣΚΑ. Όσο πιο γρήγορα το αντιληφθούμε τόσο το καλύτερο για την ίδια την ομάδα.

6.Το χειροκρότημα του κόσμου δείχνει την σχέση που υπάρχει με το μπασκετικό τμήμα που παραμένει άθικτη στο χρόνο. Φυσικά όπως είπε και ο Παπαπέτρου: Είμαστε εδώ για να νικάμε όχι να χάνουμε και να μας χειροκροτάνε.

7.Έχει πολύ δρόμο. Ένα είναι το συμπέρασμα μέχρι στιγμής. Ότι δεν υπάρχουν συμπεράσματα για καμία ομάδα από την 4η αγωνιστική. Αν ήταν έτσι η ΤΣΣΚΑ θα είχε 15 Ευρωπαϊκά.