Έχει πολύ πιο σοβαρά θέματα να λύσει πριν φτάσει στην διαιτησία

Jun 06, 2022

Ο Παναθηναϊκός έχασε από την Λάρισα και πάλι και με το 2-2 πλέον όλα θα κριθούν την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ. Δεν νομίζω ότι οι πράσινοι θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα απέναντι στην θαυμάσια ομάδα του Φώτη Τακιανού και θα πάρουν την πρόκριση στον τελικό.
Αλλά η αλήθεια είναι ότι με την νοοτροπία και τον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας την εποχή αυτή δεν πας ΠΟΥΘΕΝΑ. Το άσχημο είναι ότι τα βέλη στρέφονται σε λάθος κατευθύνσεις.

Ναι η διαιτησία είναι αυτή που είναι και το πώς αντιμετωπίζουν την ομάδα το βλέπουμε. Γιατί κάνει σε όλους εντύπωση αυτή η συμπεριφορά δεν καταλαβαίνω. Μιλάμε για μια ομάδα ΑΚΕΦΑΛΗ που δεν έχει στην ουσία διοίκηση και που κανείς δεν ξέρει σε ποιανού τα χέρια θα βρίσκεται σε ένα μήνα από τώρα.

Αλλά πριν την διαιτησία θα έπρεπε οι προπονητές κυρίως να ασχοληθούν με:
-Τα πικ εν ρολ της Λάρισας. Που για 4ο ματς όποιος διαβάσει λίγο την άμυνα του Παναθηναϊκού στο πικ φτάνει φάτσα με το καλάθι.
-Τις κακές περιστροφές στην άμυνα
-Το ντεφορμάρισμα συγκεκριμένων παικτών σε αυτό το κρίσιμο διάστημα που διανύουμε στην επίθεση.
-Την μηδενική βελτίωση από την αλλαγή τεχνικής ηγεσίας και έπειτα.
-Την στατικότητα στην επίθεση. Που ποστάρει ένας και μετά υπάρχουν τέσσερα αγάλματα.

Θα φέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα για να καταδείξω γιατί την δεδομένη στιγμή ο Παναθηναϊκός κάνει λάθος να στρέφει τα βέλη του αποκλειστικά στην διαιτησία.
Ο Νέντοβιτς σκοράρει 7 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κάνει το 56-61. Επτά λεπτά πριν το τέλος!!!

Πόσο τελείωσε ο αγώνας: 74-62. Στα τελευταία επτά λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 18-1 υπέρ της Λάρισας. Έβαλες ένα πόντο σε επτά λεπτά. Στο Κύπελλο δεν είχες σκοράρει εντός παιδιάς στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Σέβομαι την προσπάθεια που καταβάλλουν όλοι να καταστήσουν τον Παναθηναϊκό ανταγωνιστικό με αυτό το άθλια χτισμένο ρόστερ ενόψει των τελικών. Αλλά ακόμα και σε αυτή την πολύ δύσκολη στιγμή δεν μπορώ να βλέπω να υιοθετεί η ομάδα τις πρακτικές αυτές με τις οποίες γελούσαμε τόσα χρόνια.

Η διαιτησία είναι εχθρική προς τον Παναθηναϊκό. Αλλά δεν είναι το μέγα ζητούμενο. Κάνε αυτά που πρέπει ώστε να ξεφτιλίσεις το σύστημα εφόσον σου στερήσουν ότι δικαιούσαι. Αλλά με 18-1 σε επτά λεπτά στην Λάρισα μήπως φταίνε πολλά περισσότερα από την διαιτησία.