Sunday, 20 January 2019

Οι Wizards και οι Raptors μας χάρισαν ένα παιχνίδι απίθανης μπασκετικής ομορφιάς που κράτησε παραπάνω από 3 ώρες. Νικητές ήταν οι Raptors με 138-140 στην δεύτερη παράταση καθώς ο Serge Ibaka ευστόχησε σε τρίποντο μερικά δευτερόλεπτα από την λήψη. Οι Καναδοί ήταν καλύτεροι στην αρχή της αναμέτρησης και δημιούργησαν διαφορά πάνω από 20 πόντους αλλά στην συνέχεια χαλάρωσαν υπερβολικά αλλά ευτυχώς για εκείνους δεν το πλήρωσαν στο τέλος. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Kawhi Leonard με 41 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Pascal Siakam τον ακολούθησε σε απόδοση με 24 πόντους και 19 ριμπάουντ. Από πλευράς Wizards o Bradley Beal ήταν συγκλονιστικός με 43 πόντους, 15 ασίστ και 10 ριμπάουντ, ενώ οι Ariza και Porter προσθέσαν με την σειρά τους 23 και 27 πόντους αντίστοιχα.

Νίκος Μουχάκης

Α.Σ. Πήγασος Νότιας Κέρκυρας
Δελτίο τυπου:Σήμερα, πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στις Αλυκές Λευκίμμης, η ετήσια γιορτή μας με την κοπή της πίτας μας. Οι γιορτές αυτές, μας δίνουν την ευκαιρία για άλλη μια φορά να περάσουμε τα μηνύματά μας για το πως αντιλαμβανόμαστε αυτό που κάνουμε στο μπάσκετ και στον αθλητισμό γενικότερα. Ο αθλητισμός δεν είναι μια στείρα εξάσκηση επιδεξιότητας αλλά μια στάση ζωής και αυτό είναι το σημαντικότερο που πρέπει να διδαχθούν οι αθλητές μας. Η εκδήλωσή μας είχε μεγάλη προσέλευση κοινού -άνω των 120 ατόμων- και είχαμε την ευκαιρία να παρουσιάσουμε τις δραστηριότητές μας εντός του 2018 και τις προγραμματισμένες για το 2019. Βραβεύσαμε τους αθλητές μας που αγωνίστηκαν στα πρωταθλήματα των ηλικιών τους το 2018 και τον Νίκο Κρητικό, παλαίμαχο παίκτη και συγγραφέα ενός εξαιρετικού αθλητικού βιβλίου με τίτλο "1929-1980: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ", ο οποίος μας έκανε και μια σύντομη αναδρομή στην ιστορία του αθλήματος στο νησί και μας δώρισε ένα αντίτυπο του βιβλίου του.
Ευχαριστούμε θερμά τη διοίκηση του Κ.Π.Ε. που μας φιλοξένησε στον υπέροχο αυτό χώρο για άλλη μια χρονιά, τους εκλεκτούς μας καλεσμένους καθώς και όλους όσους μας τίμησαν με την παρουσία τους. Αυτή η παρουσία και συμμετοχή είναι που μας δίνει τη δύναμη να συνεχίσουμε αυτήν την όμορφη προσπάθεια.

Μιχάλης Σταμουλάκης

1ος όμιλος Νότου
Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:
ΚΑΠ – Αργοναύτης Τριγλίας 67-73
ΟΦΗ – Ικαρος Ν. Σμύρνης 76-61
Δειλινό – ΒΑΟΛ (17/1)
Καλλιθέα Ρόδου – Μελίσσια 60-66 (12/1)
Αρης Θήβας – ΕΦΑΟΖ 73-66 (57-57 κ.α.)
Λοκρός Αταλάντης – Κορωπί 74-46
Εξω Παναγίτσα – Ερμής Σχηματαρίου 66-79

Τα φύλλα αγώνα
ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΡΟΔΟΥ – ΜΕΛΙΣΣΙΑ 60-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 31-32, 44-50, 60-66
Διαιτητές: Κανελλόπουλος, Τσακαλογιάννης
ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΡΟΔΟΥ (Γυφτάκης – Γεώργας): Εκκινέ 15 (1), Παναγιωταράκος 7, Παναγιωταράκος 7 (1), Παρδάκας 23 (1), Παναγιωταράκος 7, Κανύχης 6, Γυφτάκης 2, Σκορδάλης 7 (1), Χατζηγεωργίου, Ματσαμάς, Μπίλλιας, Μήτσης
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Δάγλας – Μπάρτζος): Κυπαρίσης 12 (2), Στεργίου 2, Γεραμάνης, Οικονομόπουλος 17 (2), Λέπουρης , Κοντός 2, Σοφρωνάς 8 (2), Ζήρος 3 (1), Καραχάλιος 19, Καραβανάς 3

ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ – ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜ. 66-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 41-44, 55-58, 66-79
Διαιτητές: Ουσταμπασίδης-Κοτσώνης.
ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μελέτης-Μιχαήλ):, Κουτσογιάννης 9 (1), Σέττος 12 (2), Ξιούρας 13 (3), Θεοδωράκος 1, Μανταλβάνος 3, Μανιάτης 5 (1), Γκιζόγιαννης 17 (2), Γεωργουσόπουλος 6.
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης-Σολομωνίδης): Σπηλιώπουλος 7 (1), Πανταζής 26 (1), Γκρινιάρης 7 (1), Κώνστας 3 (1), Φλώτσιος, Μαράντος 15 (1), Ετζιάκα 13, Μαλισιόβας, Γιανναλέτσος 8.

ΟΦΗ-ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 76-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 32-31, 56-49, 76-61
ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 4, Κριθινάκης 11, Αντωνόπουλος 1, Τσερκιτζόγλου 14 (2), Τσίλογλου, Καρλάφτης, Αγαπιάδης 4, Πετράκης 21 (2), Μπουμπάρης 6, Μαλιαράκης, Καραλής 11 (2), Παλλης 4.
ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιαννακόπουλος): Χόρτσας 2, Κυριακόπουλος, Σταμάτης 17 (3), Ανέστης 13, Γιαννακόπουλος 6, Μοσόρας, Μιχαλόπουλος, Διαμαντόπουλος 4, Αντωνούτσος 7, Μπάζιος 4.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ – ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 73-66 (κ.α. 57-57)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 34-37, 44-47, 57-57, 73-66
Διαιτητές: Καρακάξης-Σκανδαλάκης.
ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας-Τσάλετζας): Γεωργούτσος 17 (2), Μελετίου, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 4, Καδιγιαννόπουλος, Παναγιωτίδης 15 (2), Καλεμτζάκης 12 (2), Χαραλάμπης 2, Κουμπές, Δαχρετζής 8, Τριανταφύλλου 2, Ντέντα 13.
ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Μάνος): Παλάτζας 5 (1), Γκόντγουιν 8, Πρόσκα, Νταλμακούτης 16 (2), Γρίβας 20 (6), Ευαγγελόπουλος, Σπανός 8 (2), Κανελλόπουλος, Βαρνάβας, Οκεκουέιν 9, Ιμαριακπέ, Σαρλής.

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛ. – ΚΟΡΩΠΙ 74-46
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 29-32, 50-38, 74-46
Διαιτητές: Μακρόπουλος-Ασλανίδης.
ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας): Πρεφατζής, Φωτητζόγλου 16 (2), Κετέμα, Κεχρής, Πάσσας 7, Παπαηλίου 8, Καλογερόπουλος 5 (1), Μάτος Αν. 14 (1), Μάτος Αγγ. 16 (3), Δουρούκης 3 (1), Ψάλτου 4.
ΚΟΡΩΠΙ (Κακιούζης): Καραχάλιας, Αγγελόπουλος 2, Καμαρινός, Τζακισβίλι 1, Αγόρης 3, Καραβολάμης 18 (1), Σίλα 2, Μερκούρης 3 (1), Κάτσαρης 4 (1), Σβορώνος, Χρονόπουλος 4, Κουτουπάς 7.


H Βαθμολογια
Μεγαρίδα 21
Ιωνικός ΝΦ 21
Αιγάλεω 20*
Αχαγιά 19
Ακράτα 16
Κηφισιά 16
Πέρα 16
Ηλυσιακός 16
Εσπερος 15
Καλαμάτα 14
Ληξούρι 14
Κεραυνός Αιγίου 14*
Άρης Νίκαιας 13
Λέοντας 13
*Έχουν ενα παιχνίδι λιγότερο

Η Επόμενη αγωνιστική (12η, 20/1):
Ηλυσιακός – Καλαμάτα
Αχαγιά – Μεγάριδα
ΝΕΟΛ – Κεραυνός Αιγίου
Αιγάλεω – Ιωνικός ΝΦ
Ακράτα – Λέοντες
Αρης Νικαίας – Πέρα
Ν. Κηφισιά – Εσπερος ΑΟΠΑ

2ος όμιλος Νότου
Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:
ΚΑΠ – Αργοναύτης Τριγλίας 67-73
ΟΦΗ – Ικαρος Ν. Σμύρνης 76-61
Δειλινό – ΒΑΟΛ (17/1)
Καλλιθέα Ρόδου – Μελίσσια 60-66 (12/1)
Αρης Θήβας – ΕΦΑΟΖ 73-66 (57-57 κ.α.)
Λοκρός Αταλάντης – Κορωπί 74-46
Εξω Παναγίτσα – Ερμής Σχηματαρίου 66-79

Τα φύλλα αγώνα
ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΡΟΔΟΥ – ΜΕΛΙΣΣΙΑ 60-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 31-32, 44-50, 60-66
Διαιτητές: Κανελλόπουλος, Τσακαλογιάννης
ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΡΟΔΟΥ (Γυφτάκης – Γεώργας): Εκκινέ 15 (1), Παναγιωταράκος 7, Παναγιωταράκος 7 (1), Παρδάκας 23 (1), Παναγιωταράκος 7, Κανύχης 6, Γυφτάκης 2, Σκορδάλης 7 (1), Χατζηγεωργίου, Ματσαμάς, Μπίλλιας, Μήτσης
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Δάγλας – Μπάρτζος): Κυπαρίσης 12 (2), Στεργίου 2, Γεραμάνης, Οικονομόπουλος 17 (2), Λέπουρης , Κοντός 2, Σοφρωνάς 8 (2), Ζήρος 3 (1), Καραχάλιος 19, Καραβανάς 3

ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ – ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜ. 66-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 41-44, 55-58, 66-79
Διαιτητές: Ουσταμπασίδης-Κοτσώνης.
ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μελέτης-Μιχαήλ):, Κουτσογιάννης 9 (1), Σέττος 12 (2), Ξιούρας 13 (3), Θεοδωράκος 1, Μανταλβάνος 3, Μανιάτης 5 (1), Γκιζόγιαννης 17 (2), Γεωργουσόπουλος 6.
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης-Σολομωνίδης): Σπηλιώπουλος 7 (1), Πανταζής 26 (1), Γκρινιάρης 7 (1), Κώνστας 3 (1), Φλώτσιος, Μαράντος 15 (1), Ετζιάκα 13, Μαλισιόβας, Γιανναλέτσος 8.

ΟΦΗ-ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 76-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 32-31, 56-49, 76-61
ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 4, Κριθινάκης 11, Αντωνόπουλος 1, Τσερκιτζόγλου 14 (2), Τσίλογλου, Καρλάφτης, Αγαπιάδης 4, Πετράκης 21 (2), Μπουμπάρης 6, Μαλιαράκης, Καραλής 11 (2), Παλλης 4.
ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιαννακόπουλος): Χόρτσας 2, Κυριακόπουλος, Σταμάτης 17 (3), Ανέστης 13, Γιαννακόπουλος 6, Μοσόρας, Μιχαλόπουλος, Διαμαντόπουλος 4, Αντωνούτσος 7, Μπάζιος 4.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ – ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 73-66 (κ.α. 57-57)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 34-37, 44-47, 57-57, 73-66
Διαιτητές: Καρακάξης-Σκανδαλάκης.
ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας-Τσάλετζας): Γεωργούτσος 17 (2), Μελετίου, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 4, Καδιγιαννόπουλος, Παναγιωτίδης 15 (2), Καλεμτζάκης 12 (2), Χαραλάμπης 2, Κουμπές, Δαχρετζής 8, Τριανταφύλλου 2, Ντέντα 13.
ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Μάνος): Παλάτζας 5 (1), Γκόντγουιν 8, Πρόσκα, Νταλμακούτης 16 (2), Γρίβας 20 (6), Ευαγγελόπουλος, Σπανός 8 (2), Κανελλόπουλος, Βαρνάβας, Οκεκουέιν 9, Ιμαριακπέ, Σαρλής.

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛ. – ΚΟΡΩΠΙ 74-46
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 29-32, 50-38, 74-46
Διαιτητές: Μακρόπουλος-Ασλανίδης.
ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας): Πρεφατζής, Φωτητζόγλου 16 (2), Κετέμα, Κεχρής, Πάσσας 7, Παπαηλίου 8, Καλογερόπουλος 5 (1), Μάτος Αν. 14 (1), Μάτος Αγγ. 16 (3), Δουρούκης 3 (1), Ψάλτου 4.
ΚΟΡΩΠΙ (Κακιούζης): Καραχάλιας, Αγγελόπουλος 2, Καμαρινός, Τζακισβίλι 1, Αγόρης 3, Καραβολάμης 18 (1), Σίλα 2, Μερκούρης 3 (1), Κάτσαρης 4 (1), Σβορώνος, Χρονόπουλος 4, Κουτουπάς 7.


Η βαθμολογία(σε 11 αγώνες):
1) ΟΦΗ 20 (9-2)
2) Μελίσσια 20 (9-2)
3) Λοκρός Αταλάντης 20 (9-2)
4) Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας 19 (8-3)
5) ΕΦΑΟΖ 18 (7-4)
6) Κορωπί 17 (6-5)
7) Ερμής Σχηματαρίου 16 (5-6)
8) Άρης Θήβας 16 (5-6)
9) Ίκαρος Νέας Σμύρνης 16 (5-6)
10) ΒΑΟΛ Χίου 15 (5-5)*
11) ΚΑΠ 14 (3-8)
12) Καλλιθέα 13 (2-9)
13) ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC 12 (2-8)*
14) Δειλινό 9 (0-9)**

(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο
(**) Έχει δύο αγώνες λιγότερος

Η Επόμενη αγωνιστική (12η, 20/1):
Ικαρος Ν. Σμύρνης – ΚΑΠ
ΟΦΗ – ΒΑΟΛ
Αργοναύτης Τριγλίας- Καλλιθέα Ρόδου
Μελίσσια – Αρης Θήβας
ΕΦΑΟΖ – Λόκρός Αταλάντης
Κορωπί -Παναγίτσα
Ερμής Σχηματαρίου – Δειλινό

1ος όμιλος Βορρά
Τα αποτελέσματα
ΑΟΚ Βέροιας-ΑΓΣ Ιωαννίνων 58-65
ΑΟ Καλαμπάκας-ΓΑΣ Μελίκης 68-66
Δόξα Λευκάδας-Τιτάνες Παλαμά 88-78
Νικόπολη Πρέβεζας-Πρωτέας Γρεβενών 58-81
ΠΑΣ Γιάννινα-Ικαροι Τρικάλων 81-55
Εύαθλος Πολυκάστρου-Ολυμπιακός Βόλου 57-47
Ρεπό: Μαντουλίδης

Τα φύλλα αγώνα
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 81-55
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-7, 37-28, 58-43, 81-55
Διαιτητές: Πράττος-Πλατέλλα
ΠAΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Κωστόπουλος): Γεωργίου 12, Πανάρας 15(3), Τσίρμπας 3(1), Πρέντζας 8(2), Καραγκιολίδης 8, Μάντζιος Π. 1, Μάντζιος Δ. 11, Πάτρας 18(1), Πανταζής 5(1), Γιωτάκης, Πιστιόλης.
ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Σδράκας): Μέξης 4, Μπαρμπαρούσης, Κολότσιος Α. 2, Βλάχος 13 (3), Κολότσιος Β. 6, Αργύρης 9, Χατζής 7, Ντούρβας, Τζιοβάρας 1, Φούντας 12, Στάνκοβιτς 1.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 88-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17, 43-35, 64-51, 88-78
Διαιτητές: Κρεσταινίτης-Λογοθέτης
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δημητριάδης): Νικολόπουλος 15(1), Αργυρός 6(2), Φέτσης, Αναγνωστόπουλος 15(1), Τσιαβές 25(1), Γεωργάκης 2, Μακρόπουλος 14, Βλαχάκης 3(1), Κόγκας 2, Ζαμπάκης 6, Κελάριου.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Ζαχαρέλης): Χανέλι 7(1), Ζωιτσάκος 6, Γκογκίδης 19(1), Κατσαδούρος 11(2), Καραϊσκάκης 15, Φαλιάκης, Μακρής 7(1), Καραδήμας 13(1).

ΕΥΑΘΛΟΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 57-47
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-13, 40-24, 48-37, 57-47
Διαιτητές: Κουκουλεκίδης-Τσαρδούλιας
ΕΥΑΘΛΟΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ (Παπαδόπουλος Γ.): Παπαδόπουλος Σ. 5(1), Ημερίδης 14(1), Μαρκόπουλος 3(1), Αθανασίου 2, Γιαμπατζίδης, Γκαντίδης 4, Τσελέκης 11, Σιδηρόπουλος 13, Κούτουλας 5(1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γκουγκουτούδης): Στύλας 7(1), Κωστούλας 15(1), Ιλτσογλου 3(1), Κυριακόπουλος 6(1), Μπόγδανος 5(1), Μπουσκολίτης 5, Σκαμάγκας 3, Αναστασόπουλος 2, Χαρχαρής 1, Λουλούδης.

ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 58-81
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-27, 27-42, 44-64, 58-81
Διαιτητές: Κοντογιάννης-Μπούγλος Π.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ (Παπίρης-Πολίτης): Μίχος Σ. 4, Κοντογιάννης 12, Σουλιώτης 9(2), Μίχος Θ., Παπαχρήστος 2, Κακιούζης 13(3), Παπαμιχαήλ 2, Δούβλης, Μούλας 4, Βαβέτσης, Ρέμπης 2, Πελίγκος 10(2).
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μουρουζίδης): Γρούδος 23(1), Κλωνάρας 10, Μαλούτας 4, Μιχαηλίδης, Τζιουβάρας, Γιώτας, Ταμπακάκος 4, Τακίδης 9(1), Μπόζιαρης 7(1), Μακρής 9(1), Μαλιούρας 15.

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 58-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 29-32, 49-49, 58-65
Διαιτητές: Τζιοπάνος Γ.-Θρασυβουλίδης
ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Ηλιάδης): Τρομπούκης, Καραθανάσης 3(1), Στοΐτσης, Γκανάς, Βλάχος 18(2), Μαυρίδης 5(1), Καραδήσογλου 2, Κασαμπαλής 12, Ιωαννίδης 8(2), Χατζηλαμπρινός 8, Χαραλαμπίδης 2.
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης): Κάννης 2, Ζαμπέτης 24(2), Σαχπατζίδης 2, Πρεμέτης, Αντωνίου, Πουρνάρας 12, Χρύσης 5, Μάκης 2, Παπανικολάου, Θυμνιός 18, Φίλιος 2, Θώδης..

ΑΟ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ-ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗ 68-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-12, 35-30, 53-49, 68-66
Διαιτητές: Δέλλας-Αναστασιάδης
ΑΟ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ (Κωνσταντινίδης): Σπανός 10(2), Μπαλωμένος, Ρέπας, Γαϊτανίδης 6, Παουλεάνου, Σούλκο 2, Γκατζιάς 3, Μασάδης 14, Παπακώστας 23 (2), Κιουρτσίδης 10.
ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 2, Μαυρίδης 18(1), Μαγαλιός, Κυριακού, Καποδίστριας, Λαπατούρας 6, Καρατζάς 2, Κοτσάμπασης 17(3), Σταυρουλάκης 17(1), Πεϊμανίδης, Λέφας 4, Ρογγότης.

Βαθμολογία (σε 11 αγώνες):

1) Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα 19 (9-1)*
2) Πρωτέας Γρεβενών 19 (9-1)*
3) Δόξα Λευκάδας 18 (8-2)*
4) ΑΓΣΙ 18 (8-2)*
5) Μαντουλίδης 15 (5-5)*
6) Ολυμπιακός Βόλου 15 (4-7)
7) Εύαθλος 15 (5-5)*
8) Τιτάνες Παλαμά 15 (5-5)*
9) Ίκαροι Τρικάλων 14 (4-6)*
10) ΑΟΚ Βέροιας 13 (3-7)*
11) Μελίκη 13 (3-7)*
12) Καλαμπάκα 13 (2-9)
13) Νικόπολη Πρέβεζας 11 (1-9)*

12η αγωνιστική (20/1):

Μελίκη-ΑΟΚ Βέροιας
ΑΓΣ Ιωαννίνων-Δόξα Λευκάδας
Τιτάνες Παλαμά-Νικόπολη Πρέβεζας
Πρωτέας Γρεβενών-ΠΑΣ Γιάννινα
Ικαροι Τρικάλων-Εύαθλος Πολυκάστρου
Ολυμπιακός Βόλου-Μαντουλίδης
Ρεπό: Καλαμπάκα

2ος όμιλος Βορρά
Τα αποτελέσματα
ΜΕΝΤ-ΒΑΟ 110-106 (κ.α. 93-93)
Αστέρας Σίνδου-ΑΟ Πολυγύρου 65-64
Ζέφυρος-Ασπίδα Ξάνθης 71-64
ΠΣ Ευκαρπίας-ΓΑΣ Κομοτηνή 75-59
Λεύκιπος Ξάνθης-Αίας Ευόσμου 63-39
Απόλλων Καλαμαριάς-ΠΟ Νέων Μουδανιών 94-60
Μακαμπή-ΔΕΚΑ 46-74

Τα φύλλα αγώνων:

ΜΕΝΤ – ΒΑΟ 110-106 (93-93 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 56-50, 77-75, 93-93, 110-106
Διαιτητές: Βασιλόπουλος – Σελεβός
ΜΕΝΤ (Κουγιουμτζίδης- Βαρυτιμίδης): Ζεϊμπέκης, Ντισλής 20 (3), Μιχαηλίδης 25 (1), Μητακίδης, Νικολούδης 39 (6), Παπαδόπουλος Α. 17, Χατζηλάμπρου, Ακσεχέρογλου, Καρανώτας 7, Βελέντζας, Καρατόλιος 2 , Μανδράς.
ΒΑΟ (Νομικός – Κατσής): Λεπτοκαρίδης 25 (3), Μπαγκντασαριάν 16, Πετρίδης 17 (1), Ζησόπουλος 2, Ταζόπουλος 7, Χότζα 17, Μαδεμλής 2, Πισιώτης 2, Βουνάκης 10 (1), Γιαννούλης 8 (1), Πυδαράκης, Γκούθας.

ΜΑΚΑΜΠΗ – ΔΕΚΑ 46-74
ΔEKAΛEΠTA: 16-24, 23-41, 35-59, 46-74
Διαιτητές :Αγραφιώτης Γρ. – Παπαθαναίου
MAKAMΠH (Κοντός-Ξανθόπουλος): Παπαμαστοριάκης, Κλουτζός, Σαμαρά, Πετράκης 13 (2), Μπαδής 15 (3), Σαββίδης, Αρουχ 6, Μύζιου, Αργυρίου 6, Χαζτηκυριακίδης 2, Σαραφίδης 3 (1).
ΔEKA (Κυριαζής): Δημητριάδης 8, Βογιατζής 12 (2), Βενετίδης, Τσιροπούλης M., Θεογιάννης, Κοϊμτζογλου 11 (2), Παπασάβογλου 16 (2), Μπάκος 5 (1), Κρίτσικας 5, Πρωτούλης 15 (1), Τσιροπούλης I. 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – Ν. ΜΟΥΔΑΝΙΑ 94-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 51-36, 74-47, 94-70
Διαιτητές:Κολοκυθάς-Καντερές
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ. (Τσεσμετζής): Κουκουλίδης 4, Χρυσοβέργης, Μαχαιριανάκης 28 (1), Μύθιλλος 7, Τσιμπής 3, Παϊτάρης 2, Σαμαράς 18 (2), Αγραφιώτης 16 (4), Μόρας, Κατηρτζίδης 6, Αθαναηλίδης 9 (1), Αποστόλου 1.
ΠΟ Ν. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης 2, Βέτσος 8, Σαρχώσης 4, Τσιγγελίδης 11, Αποστόλου, Σούρλας, Τσοκουρίδης 9 (1), Ζάχαρης 14, Φιλοξενίδης 12 (1).

ΖΕΦΥΡΟΣ –ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 71-64
Δεκάλεπτα: 23-19, 42-27, 54-48, 71-64
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Χατζηκώστας
ΖΕΦΥΡΟΣ(Αλεξανδρίδης): Μυτιληναίος 6 (2), Καλπαξίδης 20, Ματενίδης 19 3, Γιαννάκης, Τσάμογλου, Καναράς 2, Φαρμάκης, Τσιόγκας 9, Βούλγαρης 4, Ζωγράφος 2, Τσιούντος 7 (1), Μάρκου 2.
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Παναγιωτόπουλος) : Ανθής, Παπαδάκης 11 (1), Αναστασιάδης 4, Πενλίδης, Καραμανώλης 2, Θεοδωρίδης, Κουτσογιάννης 15 (1), Μανδαλάκης 20 (3), Τσέλιος, Κάσουρας 10, Μασμανίδης 2, Καργίδης.

ΕΥΚΑΡΠΙΑ-ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ 75-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-10, 36-31, 53-50, 75-59
Διαιτητές: Ντόγκας-Χατζηχαρίσης
ΕΥΚΑΡΠΙΑ(Νίκου- Δαδάλας): Χαρτόπουλος 2, Πρεδάρης 7 (1), Κιούρκας 4, Τσολακίδης, Γκαβέζος Αρης, Βαρύτης 14 (1), Χολέβας 18 (2), Απιδόπουλος 2, Πλεξίδας 7, Τσελεντάκης 6, Γκαβέζος Αν. 10, Κοσμίδης 5.
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ(Λεμονίδης): Ιορδάνογλου 11 (1), Μακροδημήτρης, Μπαλάσκας 8, Αθανασίου 1, Λεχούδης 10 (1), Κουτσοβασίλης 3 (1), Σπέντζος 19 (4), Χαλίλ 7, Λεμονίδης Ζολώτας.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 63-39
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-8, 19-16, 43-28, 63-39
Διαιτητές: Καλέσης – Λαδάς
ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ : (Αμοιρίδης) :Δώδος, Στεργίου 4 (1), Κουμπάνης 11 (3), Παλλάκης 1, Στασινόπουλος 8, Κάλφας, Νταβουλτζόπουλος 12, Δάτσης, Κυφωνίδης 6, Σταματέλος, Χρήστου 17 (3), Σταμπουλής 4 (1).

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ(Γυμνόπουλος- Κόρκας): Μπρουκς, Βαρδής, Σκεμπής 7 (1), Λαζαρίδης 2, Γαϊτανης 2, Ρόπουτης 4, Καρασίμος 2, Σαββίδης 7, Παντόπουλος, Περιστεράκης 2, Σεκαδάκης 8 (1), Νέσης 5 (1).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ-ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 65-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 34-31, 54-50, 65-64
ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ (Μπαλογιάννης- Βουδούρης): Ταβλαρίδης, 13 (3), Παπαπασχάλης 6, Ιωαννίδης 7, Πετρίδης 13 (3), Αντωνιάδης 3 (1), Καλαϊτζίδης, Ιατρίδης Ζ, Μπακάλης, Δημητριάδης 8, Μέλλιος 10 (2), Δίγκας, Ιατρίδης Α 5.
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Τσούρμας): Πιπιλιάρης 28 (2), Κουλαξής 5 (1), Ρίζος, Μπάρδος, Παυλέας 6, Αζίζης 7 (1), Στυλιανίδης 10, Νικολόπουλος, Νούκαρης 10, Σπουργίτης, Χριστίδης.

Βαθμολογία (σε 11 αγώνες):

1) ΠΣ Ευκαρπίας 20 (9-2)
2) ΜΕΝΤ 18 (7-4)
3) Λεύκιππος Ξάνθης 18 (7-4)
4) Πολύγυρος 18 (7-4)
5) ΓΑΣ Κομοτηνή 18 (7-4)
6) Απόλλων Καλαμαριάς 18 (7-4)
7) ΔΕΚΑ 17 (6-5)
8) Ζέφυρος 17 (6-5)
9) Αίας Ευόσμου 16 (5-6)
10) Ασπίς Ξάνθης 16 (5-6)
11) Αστέρας Σίνδου 16 (5-6)
12) ΒΑΟ 14 (3-8)
13) Μακαμπή 14 (3-8)
14) Νέα Μουδανιά 11 (0-11)

12η αγωνιστική (20/1):
Πολύγυρος-ΜΕΝΤ
Αστέρας Σίνδου-Ζέφυρος
ΒΑΟ-ΠΣ Ευκαρπίας
ΓΑΣ Κομοτηνή-Λεύκιπος Ξάνθης
Αίας Ευόσμου-Απόλλων Καλαμαριάς
Νέα Μουδανιά-Μακαμπή
ΔΕΚΑ-Ασπίδα Ξάνθης

Μιχάλης Σταμουλάκης

Β’ Εθνική (Νότος)-13η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα
Πρωτέας Βούλας-Παγκράτι 60-67
Πεντέλη-Γλαύκος 72-63
Δάφνη Δαφνίου-Οιάκας Ναυπλίου 78-65
Πανερυθραϊκός-Ένωση Ιλίου 70-68
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Πανελευσινιακός 61-70
Έσπερος Καλλιθέας-Δούκας 68-70
Τρίτωνας-Παπάγου 87-79
Μανδραϊκός-ΚΑΟ Κορίνθου 77-62

Τα φύλλα αγώνα :

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 70-68
Δεκάλεπτα: 8-15, 35-32, 52-45, 70-68
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Ορφανός
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 12 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Στογιάνοβιτς 3, Καλλιανιώτης 15 (3/4 τρίπ.), Ντουζίδης 7 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Κουντούρης, Σκάνδαλος 17 (1), Γιαουρτόγλου 10, Γεωργιάδης, Στάθης, Αντωνίου, Καστανιώτης, Ματζιώρης 6.
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Παπαγεωργίου 4, Μπέλλας Γ. 21 (5), Τσακίρης 8, Φουντάς 10 (2), Πανουσόπουλος, Μπολάτογλου 8, Μπέλλας Οδ. 8 (1), Τσιουμπρής 6, Γεροκώστας 3

ΠΕΝΤΕΛΗ – ΓΛΑΥΚΟΣ 72-63
Δεκάλεπτα : 24-13, 45-34. 57-46, 72-63
Διαιτητές : Χαλαμπαλάκης-Τσιμπούρης
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης) : Μπούτρης 3 (1), Λίτσος 6 (8 ριμπ.), Αποστολόπουλος 6 (2), Κούσουλας 4 (1), Καρούζος 13 (2), Μπέλης 20 (1 τριπ., 17 ριμπ.), Κουκάκης,Μπίγγος 10, Σαλτουρίδης 7, Τάγαρης 3,
Γλαύκος (Μυριούνης) : Μοσχοβάκης 14 (1), Σερέτης 9, Βανδώρος 2, Γιαννικόπουλος, Καρακωνσταντάκης 10 (3), Κούτρας 7 (1), Δάβανης 14, Τσεκλένης 5 (1), Σπυράκος 2, Σακελλαρόπουλος.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 60-67
Δεκάλεπτα : 13-20, 35-31, 48-49, 60-67
Διαιτητές : Τσολάκος-Αργυρούδης
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος) : Κυρίλης 7 (1), Ματσάγγος, Παπαδάκης, Αυγενικός 1, Παπαρέγκας 5 (1), Φιλίππου, Γάργαλης, Καματερός 6, Μόρφης 7 (1), Ματαλιωτάκης 22, Γεωργιάδης.
Παγκράτι (Λιόγας) : Τζιβελέκας 8, Κούτρας 5 (1), Λυτόπουλος 11 (1), Φωτίου 12 (2), Δερμιτζάκης 9, Ροδόστογλου 6 (1), Μπένος 12, Αρμάος 4.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 77-62
Δεκάλεπτα: 13-20, 33-30, 53-48, 77-62
Διαιτητές: Καρπάνος-Μαραγκάκης
Μανδραϊκός (Κατσούνης): Σιμιτζής 9 (1), Παπανικολάου 2, Χάλαρης 20, Γεωργοπαπαδάκος Σ. 14, Φωτόπουλος 4 (1), Ρεκουνιώτης 11, Δέδες 4, Γεωργοπαπαδάκος Ν. 8 (1), Σεργιένκο 3, Γκαϊτάφοφ 2, Κοπακάκης,
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Νιφόρας 7 (1), Γεωργίου 2, Μακρής 8 (1), Θεοδωρίδης 2, Κεφαλάς 17 (1), Περρωτής 15, Πράττης 3 (1), Κωνσταντίνου, Τασσιόπουλος, Μπαλής 4, Δανίκας 4.

ΤΡΙΤΩΝΑΣ – ΠΑΠΑΓΟΥ 87-79
Δεκάλεπτα: 23-23, 39-43, 57-63, 87-79
Διαιτητές: Ορφανός Ιορδ.-Νερομυλιώτης
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Αθανασόπουλος, Φρέσκος, Ψαρόπουλος 15, Καλατζής 18 (3), Σπυριδάκης 1, Ντιμπ 24 (2), Νικολακόπουλος 5 (1), Δαμιανάκος 6 (2), Μαλτέσιος 11, Ύμερι, Κουκουνιάς 4, Βερτούδος 3,
Παπάγου (Ταυρόπουλος): Παπαζήσης, Πίνης 8 (2), Πρισκομάτης 2, Λεκάκης 2, Χρυσός 5 (1), Ζώρζος 12 (1), Παπαπέτρου 14 (4), Κουτρούλιας 22 (2), Αγγελόπουλος 4, Μπάλος 10, Μάνδαλος.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 63-70
Δεκάλεπτα: 13-14, 31-31, 46-53, 63-70
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Τηγάνης
Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Ρουμελιώτης): Κεφαλάς 5, Ξιούρας 5 (1), Ζαραϊδώνης 11 (2), Βούζας 2, Κόης 22 (4), Μπακλαβάς 3 (1), Σολωμός 4, Ανδρεάτος 1, Στέφος 8,
Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 15 (3), Ηλιάδης 6 (1), Καράμπελας 2, Μουρατίδης 5 (1), Βούλγαρης, Σταθόπουλος 2, Ιωάννου, Δούκας 7, Αναγνωστάκης 11, Ψαρόπουλος 22 (3).

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 78-65
Δεκάλεπτα: 21-16, 37-34, 55-50, 78-65
Διαιτητές: Κυριακόπουλος-Κωνσταντινίδου
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Καννάς 6(2), Γκατζο 3(1), Κουφόπουλος 5, Γοργ’ονης 10, Καραμπάτσος 2, Ψημίτης 3(1), Σάλεχ 14(1), Δομπρογιάννης 8(1), Μουστόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 11(1), Τάταρης 14
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζης 5(1), Κουμπούρας 18, Πελεκάνος 5, Παπαντωνίου 2, Γεωργιάδης 13(1), Μανάκας, Μπουρτσουκλής 6, Σκορδάς 5, Αναγνωστόπουλος 11(1).

Η Βαθμολογία (σε 13 αγώνες)

1.Δάφνη Δαφνίου (10-3) 23
2.Τρίτων (10-3) 23
——————————————
3.Δούκας (9-4) 22
4.Παγκράτι (9-4) 22
5.Οίακας Ναυπλίου (9-4) 22
6.Πανελευσινιακός (7-6) 20
7.Πρωτέας Βούλας (7-6) 20
8.ΚΑΟ Κορίνθου (6-7) 19
9.Έσπερος Καλλιθέας (6-7) 19
10.Πεντέλη (6-7) 19
11.Πανερυθραϊκός (5-8) 18
12.Γλαύκος (5-8) 18
——————————————
13.Μανδραϊκός (5-8) 18
14.Παπάγου (5-8) 18
15.Ένωση Ιλίου (3-10) 16
16.Κρόνος Αγ.Δημητρίου (2-11) 15

Η επόμενη αγωνιστική (14η, 20/1):
Γλαύκος – Πρωτέας Βούλας
Πεντέλη – Δάφνη Δαφνίου
Παγκράτι – Πανερυθραϊκός
Ενωση Ιλίου – Κρόνος Αγ. Δημητρίου
Πανελευσινιακός – Εσπερος
Δούκας – Τρίτωνας
Παπάγος – Μανδραϊκός
ΚΑΟ Κορίνθου – Οίακας Ναυπλίου


Β’ Εθνική (Βορράς)-13η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα
Έσπερος Λαμίας-Φαίακας Κέρκυρας 69-63
ΧΑΝΘ-Αγρίνιο 68-80
Γέφυρα-Φίλιππος Βέροιας 68-71
Ίκαροι Σερρών-Στρατώνι 67-77
Ελευθερούπολη-Φάρσαλα 83-69
Ανατόλια-Μαχητές Πειραματικό Πευκών 76-71
Ερμής Λαγκαδά-Νίκη Βόλου 79-73
Χαλκηδόνα / Προποντίς-Μακεδονικός 68-48

Τα φύλλα αγώνα :
Σ.Α.Α.Κ. ΑΝΑΤΟΛΙΑ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ 76-71
Δεκάλεπτα: 10-13, 34-33, 49-50, 76-71
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Γαζέτας
Ανατόλια (Γκαϊτατζής) : Νικολαΐδης 8(2), Στεφανίδης , Αμπατζάς 6,Αράπης, Γαλανίδης 8(1),Κάτανος , Κωνσταντινίδης , Ξενιτίδης 13(3), Ζώτος 7, Μπρόζος 24(1),Καραποστόλου 10(2)
Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Γεροφώτης): Βογιατζής 6(2), Δήμας 15(1), Μαυρίδης 17(3), Χατζημιχαηλίδης 6, Κλωνάρας 7(1), Τσιμίδης 2, Μητσάκης 14(2), Λαζάρου 2, Ελευθεριάδης 2.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΦΑΡΣΑΛΑ 83-69
Δεκάλεπτα: 29-13, 49-41, 63-57, 83-69
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Λουλουδιάδης
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Κελεσίδης 7, Γκέλιος 8 (1), Στυλίδης 24 (2), Μπουτσακτσί, Ιωάννου 10 (3), Απαζίδης 8 (2), Σταμπουλής 14 (2), Χαρισμίδης 2, Βοϊβατόπουλος 8, Καραγιώργος 2,
Φάρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 16 (1), Χαιρετίδης, Φιλιππόπουλος 6, Αναγνωστόπουλος 14 (3), Τσιώγκας, Συνετός 1, Τοπουζίδης 4 (1), Γκιουλέκας 17 (1), Δέσπος 11.

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 68-48
Δεκάλεπτα: 13-15, 33-20, 57-34, 68-48
Διαιτητές: Φούτζηλας-Σεϊταρίδης
Χαλκηδόνα (Τέντσος): Σπύρας, Μαρκίδης 7, Δανάκης 8 (2), Τσκαλέρης 11, Παπαδόπουλος 2, Λαΐδης, Μυλωνίδης 9 (1), Κούτε 2, Γιαννόπουλος 2, Δελίδης 16 (2), Σικαλίδης 11, Φυλακτός
Μακεδονικός (Καραμουσαλίδης): Χαλάτσης 18 (3), Κοντσές, Μπαρζού 3, Κουντουρατζόγλου 7 (1), Τσινόπουλος 5, Τασούδης 3 (1), Καραθανάσης, Ουλουσίδης 10 (1), Καλογεράτος, Ιωαννίδης 2, Χαντζίδης.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 69-63
Δεκάλεπτα : 12-19, 35-37, 62-48, 69-63
Διαιτητές : Δολγύρας-Παζώλης
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης) : Στολίγκοβιτς 5 (1), Ρούζιος 5 (1), Πάππος 2, Κατσαρές 23 (2), Φύκας 6, Αργύρης 7 (1), Ολύμπιος 11 (3), Παπαργυρόπουλος 6, Φούντας 4,
Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης) : Γρίψιος, Ματενίδης 8 (2), Νεδέλκος 2, Σιώπης 15 (2), Πεταλωτής 23 (1), Περούλης 8, Γερασιμόπουλος 2, Τασουσάνης 1.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 79-73
Δεκάλεπτα : 27-21, 41 – 43, 56- 57, 79-73
Διαιτητές : Τσιαπλής- Παπαγερίδης
Ερμής Λαγκαδά (Αγγέλης): Μήλου Αλτίνης, Μάρουσιτς 26(1), Τσιρογιάννης 13(1), Παπαπασχάλης, Νώτης 5(1), Παρίτσης 5, Κωνσταντινίδης, Πλιούκας 3(1), Γκαμούρας 22, Χριστοδούλου, Πιλκούδης 5.
Νίκη Βόλου (Γιασάρης – Τύμπας): Καραγεώργος 6(2) , Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 8(2), Τασιούδης 10, Κουτίνας 5(1), Τσαβές, Τσώλης 6(2), Τάσσος 9, Φρουσκλιάς 29(4), Διγενής, Βερτζάγιας .

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ 67-77
Δεκάλεπτα: 20-17, 33-44, 56-59, 67-77
Διαιτητές: Τζίμα-Αγραφιώτης
Ίκαροι Σερρών (Σίσκος): Γεωργιανός 8 (1), Δαλαγκόζης 4, Παπαδόπουλος 5, Καραμπέκης 13, Θολιώτης 11 (1), Φώτογλου 13 (1), Κακιούζης 8, Κάτος, Κουτσοκώστας, Σιδερίδης 5 (1), Δημάδης, Γκούτζιας 5.
Στρατώνι (Μύθου): Δοξάκης 2, Μπουρδάνος 20 (3), Δημητρακάς, Κολοκοτρώνης (1), Κόκιος, Σιδηροηλίας 5, Φλιάτης 9 (1), Χοτζαγιάννης, Μπέγος 14 (1), Πολιτόπουλος 8 (1), Δασκαλόπουλος 18 (1).

ΓΕΦΥΡΑ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 68-71
Διαιτητές: Παπαγεωργίου και Εκίζογλου
Δεκάλεπτα: 13-16, 32-36, 47-60, 68-71
ΚΣ Γέφυρας (Αλμπάνης): Πουλιανίτης 7(1), Καραγιαννάκης 2, Ψευτόγκας, Καταβαίνης, Αποστολίδης 7(1), Ζιάκας 15(3), Κουτουξίδης 7, Σιώμος, Ευσταθιάδης, Κοτσάνος 16, Παπαδόπουλος 8
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 6, Κοθράς 18(2), Σισμάνης, Βάλλιος 10(2), Τσιακλαγκάνος 9(2), Παραπουρας 5(1), Σουτζόπουλος 10, Καντάρκος 13, Καβαργύρη

ΧΑΝΘ-Α.Ο.ΑΓΡΙΝΙΟΥ 68-80

Δεκάλεπτα:Α:16-17 Β:26-38 Γ:56-54 Δ:68-80

Διαιτητές: Ντούρας - Μπακάλης.

ΧΑΝΘ (Γιώργος Ζαφειρούδης): Ντίνος 4, Χονδρόπουλος 15(4), Παπαδόπουλος 3, Ζαφειρούδης 7(2), Γεωργάκης 12, Πέτροβιτς 14, Δεληγιώργης 9(1), Βλαγκόγιας 4.

Vivechrom Α.Ο.Αγρινίου(Διαμαντάκος) (βοηθοί:Σταυρόπουλος-Λιοκαυτος):Τασόπουλος 25(2),Μιχάλογλου 17,Καπινιάρης 7, Σταμουλης 6(2), Γκρέκας 10(1), Μήτσου 8(2),Ψαράς 3(1), Σαρρής 4,Χρήστου, Τσατάς, Σταμίρης,Μπερερής

Η Βαθμολογία (σε 13 αγώνες)

1.Ανατόλια (12-1) 25
2.Αγρίνιο (11-2) 24
———————————–
3.Ελευθερούπολη* (8-4) 20
4.Ερμής Λαγκαδά (7-6) 20
5.Φίλιππος Βέροιας * (7-5) 19
6.ΧΑΝΘ * (7-5) 19
7.Μαχητές Πειραματικό * (7-5) 19
8.Νίκη Βόλου (6-7) 19
9.Έσπερος Λαμίας (6-7) 19
10.Χαλκηδόνα (5-8) 18
11.Φαίακας Κέρκυρας (5-8) 18
12.Γέφυρα (5-8) 18
———————————–
13.Φάρσαλα* (5-7) 17
14.Στρατώνι (4-9) 17
15.Ίκαροι Σερρών* (4-8) 16
16.Μακεδονικός (2-11) 15

*Έχουν ένα αγώνα λιγότερο

Η επόμενη αγωνιστική (14η, 20/1):
Φίλιππος Βέροιας – ΧΑΝΘ
Γέφυρα – Ικαροι Σερρών
Αγρίνιο – Ελευθερούπολη
Φάρσαλα – Ανατόλια
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Ερμής Λαγκαδά
Νίκη Βόλου – Χαλκηδόνα
Μακεδονικός – Εσπερος Λαμίας
Φαίακας Κέρκυρας – Στρατώνι

Μιχάλης Σταμουλάκης

O προπονητής του Παναθηναϊκού, Ρικ Πιτίνο, δείπνησε μαζί με τον ιδιοκτήτη της ΚΑΕ, Δημήτρη Γιαννακόπουλο, και τον πρόεδρο Μάνο Παπαδόπουλο.

Ο Αμερικανός τεχνικός ανέφερε σε ανάρτησή του στον προσωπικό του λογαριασμό στο twitter: «Είχα δείπνο με τους εκπληκτικούς κυρίους Δημήτρη Γιαννακόπουλο, Μάνο Παπαδόπουλο. Έχουν πάθος, δίψα και κίνητρο. Λατρεύω να δουλεύω μαζί τους».

Μιχάλης Σταμουλάκης

Τα αποτελέσματα (15η αγωνιστική):
Μπρέσια- Βενετσια 72-70
Καντού- Σάσσαρι 88-97
Πεζάρο- Τορίνο 102-98 (86-86 κ.δ)
Τρεντίνο- Μπρίντιζι 76-79
Αβελίνο- Πιστόια 82-78
Τριέστε- Αρμάνι Μιλάνο 73-77
Κρεμόνα- Ρέτζιο Ε. 98-81
Βαρέζε- Βίρτους Μπολόνια 79-86

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνα:

Μπρέσια- Βενέτσια: 72-70
Δεκάλεπτα: 22-17, 12-25, 22-13, 16-15.
Μπρέσια: Χάμιλτον 20 (11ριμπ.), Αμπάς 6, Κάνινγκχαμ 17 (7ασιστ), Λακουιντανα 2, Μπέβερλι 14, Ζερίνι 5, Μός 3, Σακέτι 5.
Βενέτσια: Μπράμος 4, Στόουν 10, Χέινς 3, Ντέι 13 (8 ριμπ., 5ασιστ), Τόνουτ 11, Βατ 9 Ουάσιγκτον 14, Μπιλιγια 6.

Καντού- Σάσσαρι: 88-97
Δεκάλεπτα: 23-31, 22-15, 20-23, 23-28.
Καντού: Γκέινς 14, Μίτσελ 31 (8/13 2π.- 4/8 3π. – 3/3 1π.), Μπλεικς 2, Ντέιβις 11 (10ριμπ), Τασσονε 3, Λα Τορρε 3, Τζεφερσον 24.
Σάσσαρι: Σπίσου 3, Σμίθ 16, Μπαμφορντ 24 (9ριμπ.), Πιερ 11, Μαγκρο 2, Τόμας 20, Πολονάρα 9, Κολει 12.

Πεζάρο- Τορίνο 102-98 (86-86 κ.δ)
Δεκάλεπτα: 26-26, 15-21, 26-20, 19-19, 16-12.
Πεζάρο: Μοκεβιτσιους 9 (21 ριμπ.), Ζανότι 8 (8ριμπ.), Μάρει 4, Άρτις 20 (5ασιστ, 9 κλεψιματα), ΜακΚρι 28 (4/5 3π.), Μπλακμον 33 (5/9 3π., 6/12 2π.).
Τορίνο: Μουρ 30 (7/10 2π., 5/9 3π.) , Πορτανέσε 3, Ζαιτεχ 2, ΜακΑντου 4, Κουσιν 10, Ποέτα 9, Χομπσον 6, Καρρ 11, Ουίλσον 23 (5/8 3π., 8ριμπ).

Τρεντίνο- Μπρίντιζι 76-79
Δεκάλεπτα: 27-25, 21-18, 11-15, 17-21.
Τρεντίνο: Λεχταλερ 4, Χογκ 4, Γκομες 2 (11 ριμπ.), Κραφτ 16 (8 ασιστ), Φλακαντορι 4, Φοράυ 5, Μιαν 10, Πάσκολο 13 (9 ριμπ.), Μαρμπλ 18.
Μπρίντιζι; Μπανκς 22, Ρας 2, Γκαφνευ 6 (7 ριμπ.), Ζανελλι 3, Μορασινι 11, Ουολκερ 4 Βοσιεκοφσκι 4, Σαπελ 17, Μπραουν 10 (9 ριμπ.).

Αβελίνο- Πιστόια 82-78
Δεκάλεπτα: 20-19, 17-25, 26-18, 19-16.
Αβελίνο: Γιανκ 2 (13 ριμπ.), Γκριν 19 (12/15 1π.), Νικολς 20 (11 ριμπ., 6 ασιστ), Φιλλόυ 18, Σάικς 23.
Πιστόια: Μπολπιν 10, Ντελλα Ρόσα 3, Κ.Τζονσον 7, Πικ 15, Κρουμπάλι 21 (10/15 2π.), Αουντα 13, Μαρτίνι 2, Σεβερίνι 2, Ντ. Τζονσον 5.

Τριέστε- Αρμάνι Μιλάνο 73-77
Δεκάλεπτα: 13-23, 22-13, 21-16, 17-25.
Τριέστε: Μόσλει 14, Κνοξ 14, Σάντερς 8, Ντα Ρος 4, Καβαλιερο 9, Ραιτ 7, Φερνάντες 5, Περιτς 10, Ντραγκιτς 2.
Αρμάνι Μιλάνο: Ντελλα Βάλλε 7, Τζειμς 4 (6 ασιστ), Όμιτς 2 (7ριμπ.), Τζερελς 10, Τσιντσιαρινι 6, Κουζμινσκας 4, Μπερτανς 14, Φοντεντσιο 5, Μπερνς 2, Γκουνταιτις 11, Μπρουκς 3, Τζερελς 19.

Κρεμόνα- Ρέτζιο Ε. 98-81
Δεκάλεπτα: 28-24, 21-18, 22-17, 27-22.
Κρεμόνα: Σαουντερς 15 (15ριμπ.), Γκαζότι 2, Ντιένερ 9, Ρίτσι 15, Ντεμπς 15, Ρουζιερ 15, Ματιανγκ 18 (18 ριμπ.), Ολντριτζ 9.
Ρέτζιο: Μουσίνι 7, Άλλεν 11, Κάντι 13, Ρίβερς 18, Γκασπάρντο 11, Τσερβι 11, Όρτνερ 10.

Βαρέζε- Βίρτους Μπολόνια 79-86
Δεκάλεπτα:
Βαρέζε: Άρτσι 13, Αβραμοβιτς 11, Ναταλι 9, Σκραμπ 15, Σαλούμου 8, Ταμπόνε 9, Καιν 11 (16 ριμπ.), Μουρ 5.
Β. Μπολόνια: Πάντερ 5, Μάρτιν 14, Παζόλα 2, Τέιλορ 21, Μπάλντι Ρόσσι 3, Μορέιρα 13, Κράβιτς 8, Αραντόρι 1, Εμπαγε 15, Κουρνοχ 6.

Βαθμολογία:

1. Αρμάνι Μιλάνο 28
2. Αβελίνο 22
3. Βενέτσια 20
4. Κρεμόνα 20
5. Βαρέζε 18
6. Σάσσαρι 16
7. Μπρίντιζι 16
8. Βίρτους Μπολόνια 16
9. Τριέστε 14
10. Τρεντίνο 12
11. Μπρέσια 12
12. Ρέτζιο Ε. 10
13. Καντού 10
14. Πεζάρο 10
15. Τορίνο 8
16. Πιστόια 8

Φάνης Ξάνθης

Εκπληκτική εμφάνιση για τον Α.Ο.Αγρινίου στην Θεσσαλονίκη. Νίκησε με ένα καταπληκτικό τελευταιο δεκάλεπτο την ΧΑΝΘ με 68-80 και συνεχίζει στην 2η θέση στον Βόρειο όμιλο της Β Εθνική ένα βαθμό πίσω απο το Ανατόλια. Μετά το αρχικό 16-17 της πρώτης περίοδου η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 26-38.Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο. δεν ήταν συγκεντρωμένος στην άμυνα. Δέχθηκε τριάντα πόντους και στο τριακοστό λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ 56-54.Στα τελευταία όμως δέκα λεπτά οι Αγρινιώτες ήταν καταπληκτικοί σε άμυνα και επίθεση και έφτασαν την διαφορά εκεί που την άφησαν στο πρώτο ημίχρονο. Στο +12 για το τελικό 68-80.Μεγάλη εμφάνιση απο τον Τασόπουλο με 25 πόντους ενώ ο Μιχάλογλου είχε 17 και ο Γκρέκας 10.Επόμενο ματς την επόμενη Κυριακή στο ΔΑΚ Αγρινίου με την τρίτη της βαθμολογίας Ελευθερούπολη.

Δεκάλεπτα:Α:16-17 Β:26-38 Γ:56-54 Δ:68-80

Διαιτητές: Ντούρας - Μπακάλης.

ΧΑΝΘ (Γιώργος Ζαφειρούδης): Ντίνος 4, Χονδρόπουλος 15(4), Παπαδόπουλος 3, Ζαφειρούδης 7(2), Γεωργάκης 12, Πέτροβιτς 14, Δεληγιώργης 9(1), Βλαγκόγιας 4.

Vivechrom Α.Ο.Αγρινίου(Διαμαντάκος) (βοηθοί:Σταυρόπουλος-Λιοκαυτος):Τασόπουλος 25(2),Μιχάλογλου 17,Καπινιάρης 7, Σταμουλης 6(2), Γκρέκας 10(1), Μήτσου 8(2),Ψαράς 3(1), Σαρρής 4,Χρήστου, Τσατάς, Σταμίρης,Μπερερής

Μιχάλης Σταμουλάκης

Συνεχίζει την καταπληκτική του πορεία ο ΑΓΣΙωαννινων που επικράτησε μέσα στην Βέροια του ΑΟΚ με 58-65.Οι Γιαννιώτες ευτήχησαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα τον Ζαμπέτη. Το ματς ήταν συγκλονιστικό και κριθηκε στο τελευταιο δεκαλεπτο με τον ΑΓΣΙ να παιζει πολυ καλή άμυνα στο διάστημα αυτό κα να φτάνει σε μια πολύτιμη νίκη. Απο τους νικητες οπως προείπαμε ο Ζαμπέτης ειχε 23 πόντους και ο Θυμνιός 18 ενώ ο Πουρνάρας ειχε 11. Απο την Βέροια ο Βλάχος σημείωσε 18 και ο Κασάμπαλης 12.


Τα δεκάλεπτα: 15-16, 29-32, 49-49, 58-65

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Θρασυβουλίδης

Α.Ο.Κ. Βέροιας(Ηλιάδης): Τρομπούκης, Καραθανάσης 3(1), Στοΐτσης, Γκανάς, Βλάχος 18(2), Μαυρίδης 5(1), Καραδήσογλου 2, Κασάμπαλης 12, Ιωαννίδης 8(2), Χατζηλαμπρινός 8, Χαραλαμπίδης 2

ΑΓΣΙ(Τσουκανέλης): Καννής 2, Ζαμπέτης 23(2), Σαχπατζίδης 2, Αντωνίου, Πουρνάρας 11, Χρύσης 5, Μάκης 2, Παπανικολάου, Θυμνιός 18, Φίλιος 2, Θώδης, Πρεμέτης

Μιχάλης Σταμουλάκης

Συνεχιζει τις υψηλες πτήσεις ο Βικος ΠΑΣ Γιάννινα που νίκησε εύκολα τους Ίκαρους Τρικάλων με 81-55.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση. Προηγήθηκαν με 23-7 στο πρώτο δεκάλεπτο και 37-28 στο ημίχρονο.Η διαφορά παρέμενε σε διψήφια νούμερα καθόλη την διάρκεια του δευτέρου μέρους και έτσι ήρθε το τελικό 81-55. Απο τους νικητές ο Πάτρας ειχε 18 πόντους ενώ ο Πανάρας 15 και ο Γεωργίου 12. Βλάχος με 13 και Φούντας με 12 ξεχωρισαν απο τους Ίκαρους Τρικάλων.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-7, 37-28, 58-43, 81-55

Διαιτητές: Πράττος-Πλατέλλα

ΠAΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Κωστόπουλος): Γεωργίου 12, Πανάρας 15(3), Τσίρμπας 3(1), Πρέντζας 8(2), Καραγκιολίδης 8, Μάντζιος Π. 1, Μάντζιος Δ. 11, Πάτρας 18(1), Πανταζής 5(1), Γιωτάκης, Πιστιόλης.

ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Σδράκας): Μέξης 4, Μπαρμπαρούσης, Κολότσιος Α. 2, Βλάχος 13 (3), Κολότσιος Β. 6, Αργύρης 9, Χατζής 7, Ντούρβας, Τζιοβάρας 1, Φούντας 12, Στάνκοβιτς 1.

Μιχάλης Σταμουλάκης

Πετυχημενο ντεμπούτο για τον Γιάννη Δημητριάδη στον πάγκο της Δόξας Λευκάδας αφου οι νησιώτες επικράτησαν των Τιτάνων Παλαμά με 88-78.Με εξαίρεση το 12-17 του πρώτο δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς τον έλεγχο της αναμέτρησης και δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στην νίκη. Απο τους νικητές οι Νικολόπουλος και Αναγνωστόπουος είχαν απο 15 πόντους με πρώτο σκόρερ τον Τσιαβέ που είχε 25 ενώ 14 πρόσθεσε ο Μακρόπουλος.Δεν αγωνίστηκε ο Τριχόπουλος.Απο πλευράς φιλοξενούμενων ο Γκογκίδης ειχε 19 πόντους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17, 43-35, 64-51, 88-78

Διαιτητές: Κρεσταινίτης-Λογοθέτης

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δημητριάδης): Νικολόπουλος 15(1), Αργυρός 6(2), Φέτσης, Αναγνωστόπουλος 15(1), Τσιαβές 25(1), Γεωργάκης 2, Μακρόπουλος 14, Βλαχάκης 3(1), Κόγκας 2, Ζαμπάκης 6, Κελάριου.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Ζαχαρέλης): Χανέλι 7(1), Ζωιτσάκος 6, Γκογκίδης 19(1), Κατσαδούρος 11(2), Καραϊσκάκης 15, Φαλιάκης, Μακρής 7(1), Καραδήμας 13(1).

Μιχάλης Σταμουλάκης

leivadas banner

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Το basket247.gr(όπως προβλέπει η νομοθεσία και τηρώντας όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίες) οφείλει να ενημερώνει τους επισκέπτες αυτού του ιστότοπου για την αποδοχή ή μη των cookies κατά την είσοδο τους στο site www.basket247.gr