Σε ενα πολυ δυνατο ματς στην Κέρκυρα ο Ιόνιος κράτησε το αήττητο του επικρατώντας του Φαίακα με 52-59.Οι τυπικά γηπεδούχοι ηταν καλύτεροι στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν με 13-8 με τον Ιόνιο να αντιδράει και να περνάει μπροστά στο ημίχρονο με 29-31.Στην επανάληψη ο Ιόνιος πήρε μια διαφορά δέκα πόντων 43-53 στο τριακοστό λεπτό και κράτησε στην τελευταία περίοδο για το τελικό 52-59.Χονδρογιάννης με 13 πόντους, Μπακιρτζής με 12 και Νεδέλκος με 10 ξεχώρισαν από τον Ιόνιο που έκανε το 11Χ11. Από τον Φαίακα, που υποχώρησε στο 5-6, 19 σημείωσε ο Περουλης, 14 ο Στεμπάρι και 10 ο Σπιτιέρι.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 29-31, 43-53, 52-59

Διαιτητές: Διαμαντής-Ντάγκας

Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Μουρμούρης, Γιαννούλης, Λινάρδος 3(1), Σπιτιέρι 10(1), Στεμπάρι 14, Χατζόπουλος 6, Περούλης 19(3),

Ιόνιος (Μακρής): Χονδρογιάννης 13, Τσίτσες 4, Νεδέλκος 10, Θωμαΐδης 6, Γεωργακόπουλος, Μπακιρτζής 11(1), Σούκερας 2, Παπαδόπουλος 4, Μαγκανάς 6, Μασλαρινός 3(1)

H ανακοινωση των των Κριτών της ΒΔ Ελλάδας: Ο Σύνδεσμός μας ενημερώθηκε την Παρασκευή 03/02/2023, για την απόρριψη της προσφυγής του κατά της Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. από το ΑΣΕΑΔ και θα τοποθετηθεί, αφού πρώτα ενημερωθεί για το σκεπτικό της απόφασης, το όποιο δεν έχει γίνει ακόμα γνωστό και θαπροβούμε σε κάθε νόμιμη ενέργεια.
Το Δ.Σ.

Οι δηλώσεις του προπονητή της Μεγαρίδος:Συγχαρητήρια στο αθλητικό κομμάτι του Αμαρουσίου αθλητές και προπονητές.
"Παρουσιαστήκαμε σήμερα αρκετά συγκεντρωμένοι και με διάθεση να παλέψουμε για κάθε μπάλα!Το επιτύχαμε εν μέρει αλλά στις λεπτομέρειες χάθηκαν κάποιες καθοριστικές για την έκβαση του αγώνα μάχες!Δεν μπορώ να πω ότι δεν έμεινα ικανοποιημένος από την διάθεση και την προσπάθεια των παιδιών.Ωστόσο χάσαμε και οφείλουμε όλοι στον Οργανισμό να αξιολογήσουμε το αποτέλεσμα καθώς πλέον φτάσαμε στο 8-8 και οι νίκες από εδώ και πέρα είναι το ζητούμενο.Συγχαρητήρια στο αθλητικό κομμάτι του Αμαρουσίου (αθλητές και προπονητές) για τη νίκη και ειλικρινά ζητώ συγγνώμη από την γυναίκα μου και την μανούλα μου!Δεν φταίνε σε τίποτα που εγώ ικανοποιώ την «αρρώστια» μου να κάνω τον προπονητή."

Στις νίκες επέστρεψε η Νικόπολη Πρέβεζας με σκορ 85-50 επί της Αστράκας βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 8-2 παραμένοντας σταθερά στη 2η θέση του Βορείου ομίλου. Η Αστράκα ηταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα της Πρέβεζας να προηγείται με 36-30.Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορα στο +13 στο τριακοστό λεπτό 61-48 και στην τελευταία περίοδο τα ισοπέδωσαν με επιμέρους σκορ 24-2 για το τελικό 85-50.

Νίκας με 27 πόντους και Ροντογιάννης με 20 ξεχώρισαν από την ομάδα του Σπύρου Πολίτη ο οποίος είχε ακόμα διψήφιους τους Τσιτσώνης και Δούβλη με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Λούντζης με 14 και Καλαϊτζής με 10 οι καλύτεροι από την Αστράκα.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 36-30, 61-48, 85-50

Διαιτητές: Πλιάκος-Αναγνωστόπουλος

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Κοντογιάννης 7, Τσεκούρας 5(1), Τσιτσώνης 12(4), Ροντογιάννης 20(2), Ζαλοκώστας 2, Παπίρης, Παππάς 1, Νίκας 27(5), Δούβλης 10, Τούσης 1

Αστράκα BC (Καρατζένης): Τσουκανέλης, Κέφης, Νυφαντής 6(1), Σπυρίκος, Τώνης, Αντωνίου 2, Τάσσος 9, Ασπιώτης 5, Φουρλάνης 4, Λούντζης 14, Τασιούλας, Καλαϊτζής 10(1)

Το 2Χ2 έκανε στα φετινά ντέρμπι με τον Αίαντα Άρτας ο Πύρρος Αρταίων καθώς επικράτησε και σήμερα με 71-65 βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 8-4 αναγκάζοντας παράλληλα τον Αίαντα να υποχωρήσει στο 6-6. To ματς ήταν ντέρμπι καθόλη την διάρκεια του με τον Αίαντα να προηγείται με ένα πόντο στο ημίχρονο 34-33.Στην επανάληψη ο Πύρρος προηγήθηκε με 40-47 με τον Παπαρούνη να μειώνει σε 48-50 και η τρίτη περίοδος να λήγει 48-52.Στα τελευταια δεκα λεπτά ο Πύρρος απέκτησε διαφορά ασφαλείας 61-69.Ο Αιας μείωσε σε 65-69 αλλά ο Καλαντζής διαμόρφωσε το τελικό 65-71.Χίντζιος με 22 πόντους, με τους 7 να έρχονται στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο, Δημητρίου με 18 και Κωσταπαππάς με 15 οι καλύτεροι του Πύρρου με τον Καλαντζή να προσθέτει 10. Μιχαήλ με 21 πόντους ο κορυφαίος του Αίαντα με τον Ζολώτα να ακολουθεί έχοντας 11.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 34-33, 52-56, 65-71

Διαιτητές: Καννής-Γκούμας

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Αποστολάκης 3(1), Παπαρούνης 9(3), Μιχαήλ 21 (1/5 τρίποντα, 5/9 δίποντα, 8/9 βολές, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Κιούσης 1, Παπαδημητρίου 7 (7 ριμπ.), Παπαμιχαήλ 8 (1/6 τρίποντα, 8 ριμπ., 3 ασ.), Καρανίκας 5 (3 ριμπ.), Ζολώτας 11 (10 ριμπ.)

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Κοντός, Ευθυμίου, Γιαννάκης 2, Χρύσης 2, Χίντζιος 22(1), Αναγνώστου, Κωσταπαππάς 15(3), Βάσιος, Καλαντζής 10, Σκορδής 2, Δημητρίου 18

Με μια γεμάτη και ψυχωμένη εμφάνιση από το πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, ο Άρης κυριάρχησε στο παρκέ του Αλεξάνδρειου, επικρατώντας πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 74-64 της ΑΕΚ, για τη 15η αγωνιστική της Basket League!
Οι Θεσσαλονικείς, είχαν το πάνω χέρι στο σκορ καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα, αντιδρώντας εξαιρετικά στις αντεπιθέσεις της «Ένωσης». Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη «δίπλωσε» τις νίκες επί της ΑΕΚ, έχοντας το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.
Κορυφαίος για τον Άρη, που ανέβηκε στην έκτη θέση με ρεκόρ 8-7, ήταν ο Γκούντγουιν με 16 πόντους και 19 ριμπάουντ, ενώ κομβική ήταν και η παρουσία των Νετζήπολγου (14π.), Νότε (14π.) και Χάγκινς (12π.). Για την ΑΕΚ, που υποχώρησε στο 9-6, ισόβαθμη με το Περιστέρι bwin, ξεχώρισε το δίδυμο των Μίτσελ (17π., 10ρ.) και Μάιλς(14π.).

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64.

Tα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Η αναμέτρηση της Καβάλας και του Α.Ο.Αγρινίου διακόπηκε στο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 34-37. Αιτία ήταν το σπασιμο της μπασκετας μετά απο ενα κάρφωμα στο ζέσταμα.Η βλάβη δεν μπορούσε να διορθωθει άμεσα και μετα απο μια ώρα αναμονής οι διαιτητές αποφάσισαν την οριστική διακοπή με την ΕΟΚ να καλείται να αποφασίσει για το πότε θα συνεχιστει ο αγώνας.

Η ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας επικράτησε με 52-69 στο Αγρίνιο της ΓΕΑ και συνεχίζει αήττητη στον Νότιο όμιλο της Α ΕΣΚΑΒΔΕ. Το σερί των πέντε συνεχόμενων νικών της ΓΕΑ σταμάτησε αλλά η ομάδα του Αγρινίου δεδομένου και της δυναμικότητας του αντιπάλου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση κυρίως στην άμυνα αλλά ήταν αρκετά νευρική στην επίθεση. Η ΑΕΔΠ προηγήθηκε στο ημίχρονο 23-35 με ένα σερί 0-8 στα τελευταία λεπτά και αφου η ΓΕΑ ειχε μειώσει σε 23-27.Στην επανάληψη η ΓΕΑ έριξε την διαφορά μέχρι και τους οκτώ πόντους αλλά η εμπειρία των παικτών της ΑΕΔΠ ήταν καταλυτική και ήρθε το τελικό 52-69.Απο τους νικητές ο Θώδης ειχε 19 πόντους και ο Μπάλλας 16 με τον Τσατάλα να προσθέτει 13. Απο την ΓΕΑ ο Σταμούλης ειχε 21 και ο Τασόπουλος 15.

Δεκάλεπτα: 07-17, 23-35, 36-47, 52-69

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης): Τασόπουλος 15(1), Πολύζος , Καραγιάννης 2, Τραγουδάρας 5(1), Κραβαρίτης 5, Σαλαγιάννης 4, Σταμούλης 21(3), Καραπιπέρης, Μακρής, Δάρλας, Βελαώρας, Παρθένης.

Α.Ε. Δοξας-Πύρρου Άρτας (Παππάς):Πετρέκας, Γυφτοκώστας 8(2), Ιωαννίδης 6(2), Τσατάλας 13(3), Πριφτι, Βάσιος, Βασιλείου, Δόνος 4, Θώδης 19, Μάνθας, Μουκάι 3(1), Μπάλλας 16.

Ο Προμηθέας δυσκολεύτηκε αλλά τελικά επικράτησε 76-66 της ουραγού Καρδίτσας, πανηγυρίζοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στην Basket League και ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Όσο για την Καρδίτσα, η οποία είχε για κορυφαίους τους Γκαλινά (17π.) και Αγραβάνη (12π.), δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας και να πάρει την πρώτη φετινή της εκτός έδρας νίκη, παραμένοντας ουραγός με ρεκόρ 2-13.

Η Καρδίτσα ήταν εκείνη που πήρε το πρώτο προβάδισμα της αναμέτρησης με τον Αγραβάνη, ενώ ο Γουεστ με τρίποντο «έγραψε» το 2-5. Ο Αγραβάνης με τέσσερις ακόμα δικούς του πόντους έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 9-6, πριν ο Σίμπσον ισοφαρίσει σε 11-11 με τρίποντο και σουτ από μέση απόσταση. Ο Αμερικανός με ένα ακόμα δικό του τρίποντο έβαλε μπροστά τον Προμηθέα με 17-13, ενώ ο Τόμασον διαμόρφωσε το 20-14 της πρώτης περιόδου.

Με τρίποντα των Γκάμπροβτσεκ και Αθηναίου η Καρδίτσα ισοφάρισε σε 20-20 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, ενώ στη συνέχεια έφτιαξε σερί 11-1, παίρνοντας προβάδισμα 8 πόντων (21-29). Με όπλο τους την άμυνα, οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στον Προμηθέα να σκοράρει ούτε πόντο στα τρία τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, κλείνοντας τη δεύτερη περίοδο με υπέρ τους επί μέρους σκορ 21-7 και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 35-27!

Οι διαφορά έγινε διψήφια για πρώτη φορά στο ματς, με τον Γκαλινά να σκοράρει για το 27-37, με τους πατρινούς να αντιδρούν στη συνέχεια, μειώνοντας σε 35-37 με πρωταγωνιστή τον Κουλμπόκα. Αγραβάνης και Έβανς έδωσαν ξανά «ανάσα» στην Καρδίτσα (35-42), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό επιθετικά, φτάνοντας στην ισοφάριση (49-49) με τρίποντο του Γκίκα. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του «καυτού» Κουλμπόκα έφεραν το 54-49, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τον Προμηθέα να έχει πάρει το προβάδισμα, με 58-51.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα, παίρνοντας μάλιστα και διψήφια διαφορά στα μέσα του τέταρτου δεκάλεπτου με τον Κάουαν (66-56), και παρά το γεγονός πως η Καρδίτσα κατάφερε να μειώσει μέχρι και στους 5 (70-65), οι Πατρινοί έδειξαν καθαρό μυαλό, ευστοχώντας στα κρίσιμα σουτ και παίρνοντας τελικά τη νίκη με 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66

Τα στατιστικά εδώ

Πραγματοποιήθηκε η 16η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής και παρακάτω μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα στους ομίλους Νότου.