Μην είναι αργά.. όταν βρει ρυθμό

Nov 02, 2017

Η πρώτη λέξη δίχως αμφιβολία που έρχεται στο μυαλό του καθενός μετά το παιχνίδι του Παναθηναϊκού στην Βιτόρια είναι μια. ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ.
Από όποια μεριά και να το δεις.

Βαθμολογική. Με ντέρμπι στο ΣΕΦ να έρχεται. ΟΚ είναι νωρίς αλλά ένα ενδεχόμενο 2-4 δεν είναι και ότι καλύτερο.

Ψυχολογική. Όσο και να μιλάμε για επαγγελματίες βαραίνει πολύ το να χάσεις 3 παιχνίδια εκτός έδρας και ειδικά το τελευταίο από μια ομάδα που είχε 0-4 και με τον τρόπο που ήρθε.

Αγωνιστική. Το εύκολο είναι να πούμε για το τελευταίο αυτοκτονικό λεπτό σε άμυνα και επίθεση. Δυστυχώς το ματς δεν κρίθηκε εκεί. Χάθηκε και πάλι στο απίστευτα κακό αμυντικά παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Δεν γίνεται ο Παναθηναϊκός να προχωρήσει στην Ευρωλίγκα ΑΝ σε κάθε παιχνίδι μακριά από το ΟΑΚΑ δέχεται 50 πόντους στο ημίχρονο. Και αν γύρισες το παιχνίδι επειδή είναι η Μπασκόνια Ε! Με τον Ολυμπιακό, την ΤΣΣΚΑ, την Μπαρτσελόνα κτλ δεν θα μπορέσεις να το γυρίσεις και θα τρέχεις απλά να μειώσεις την διαφορά της ήττας.

Δυστυχώς ο Παναθηναϊκός με τις ευλογίες της Ευρωλίγκα έχει να ανέβει ένα πραγματικό Γολγοθά. Ναι είναι εύκολος ο αντίλογος. Όλοι θα παίξουν με όλους. Άλλο όμως να έχεις 4 ματς εκτός έδρας στα πρώτα 6 και άλλο να τα έχεις στην έδρα σου. Εν κατακλείδι οι νταμπλουχοι Ελλάδας είναι μια νέα ομάδα. Δεν παίζουμε ούτε ένα μήνα μπάσκετ στην σεζόν. Δεν πρόκειται να ‘κρεμάσουμε’ κανένα από αυτήν εδώ την γωνιά. Θεωρώ ότι κάποιοι παίκτες με τον καιρό θα ενσωματωθούν (π.χ. Λοτζέσκι) καλύτερα στην ομάδα. Το θέμα είναι να μην είναι αργά.

Πρωταρχικός στόχος είναι να μην χαθεί η πίστη στην ομάδα από τους ίδιους τους συντελεστές της και μετά από τον κόσμο. Αλλά τεχνικό τιμ και παίκτες θα πρέπει επιτέλους να αφήσουν τα λόγια και να δώσουν λύσεις στα προβλήματα. Δηλαδή το να βγει π.χ. Ο Καλάθης και ο Σίνγκλετον ή ο Ρίβερς και να μας πουν ότι η ομάδα δεν παίζει καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο των αγώνων και πρέπει να βελτιωθεί δεν έχει κανένα νόημα. Το βλέπουμε όλοι. Καιρός σιγά – σιγά να περάσουμε από την θεωρία στην πράξη. Και πρωτίστως το συγκεκριμένο κομμάτι είναι ψυχολογικό. Οι ίδιοι παίκτες είναι όταν τρώνε 50 σε ένα ημίχρονο, οι ίδιοι όταν τρώνε 10 σε μια περίοδο.
Ο Παναθηναϊκός παρουσιάζει δυο εκδοχές. Μια στο ΌΑΚΑ και μια εκτός. Καμία ομάδα δεν μπορεί να παίξει στον ίδιο ρυθμό στο σπίτι της και μακριά από αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι ο Παναθηναϊκός του ΟΑΚΑ έχει πολύ μεγάλη απόκλιση από τον Παναθηναϊκό των εκτός έδρας αγώνων. Κανείς δεν μπορεί να ζητάει την ίδια απόδοση. Αλλά όχι και αυτήν την χαώδης διαφορά στον τρόπο παιχνιδιού.

Υ.Γ. Επιμένουμε ότι το απόρθητο ΟΑΚΑ θα δώσει πρόκριση. Ακόμα και αν συνεχιστεί το πρόβλημα των εκτός έδρας αγώνων.

Υ.Γ. 2. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απαραίτητα στις τελευταίες φάσεις πρέπει ένας παίκτης να προσπαθεί να σκοτώσει το θηρίο και όχι να γίνει μια ομαδική προσπάθεια.

Υ.Γ.3. Ο Ρίβερς στην τελευταία φάση έκανε ντρίμπλα που δεν έπρεπε, και δεν έκανε ντρίμπλα που έπρεπε στο 80-84.

Υ.Γ.4. Η συγκέντρωση στην άμυνα είναι κυρίως θέμα του παίκτη και όχι του προπονητή. Ο Παναθηναϊκός 4 φορές δοκίμασαν οι παίκτες του να βγουν να κλέψουν μια μπάλα και δημιουργήθηκε αμυντική ανισορροπία. Ε! Και τις 4 έφαγαν καλάθι.

Υ.Γ.5 Όταν το σκορ είναι στο 80-84 και γυρνάς άμυνα τον πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις να μην πάρει μπάλα είναι αυτόν που έχει 5/6 τρίποντα. Και όχι να κλείσεις το ζωγραφιστό με 5 παίκτες μην επιτεθεί ο... Πουαριέ.

Y.Γ.6 Δεν προέχει κανένας Ολυμπιακός. Προέχει ο ημιτελικός Κυπέλλου με την ΑΕΚ.