Thursday, 19 October 2017

Κόουτς άλλα μας είχες πει

Sep 02, 2017

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση το σημερινό ματς της Εθνικής με την Γαλλία. Γιατί πολύ απλά οι αδυναμίες που είχαμε τονίσει και βλέπανε ολοι το προηγούμενο διάστημα δεν διορθώθηκαν και απέναντι σε μια ομάδα του επιπέδου της Γαλλίας ήταν λογικό και επόμενο να έρθει η ήττα.

Ενδεικτικά να αναφέρουμε:
Στο πρώτο δεκάλεπτο φάγαμε 4 γκολ- φάουλ με τον Λοβέρν να έχει 11 πόντους. Χάναμε 15-27 με τον Ερτέλ στο διάστημα αυτό να έχει 0 και ο Ντε Κολό 2 πόντους.
Οι περιστροφές στην άμυνα δεν υπήρχαν.
Οι αδυναμίες στην αντιμετώπιση του pick and roll ήταν χτυπητές.
Οι Γάλλοι ήταν πιο γρήγοροι στα πόδια.

ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ
Έπαιξαν πραγματικά αυτό που βαυκαλίζονται οι Έλληνες οτι κάνουν αλλά...δεν το κάνουν. Σκεπτόμενο παιχνίδι. Με playmaker ... βάρους 100τόσα κιλά αλλά υπερδιπλάσια σε μπασκετικό μυαλό τον Ντιο ξεχαρβάλωσε την Ελληνική άμυνα και το παιχνίδι τελείωσε απο το πρώτο ημίχρονο με τους Γάλλους να έχουν 7 γκολ-φάουλ σε αυτό το διάστημα και 76% ευστοχία στα δίποντα.

Προφανώς και πρέπει να κρατήσουμε την αντίδραση της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο. Αλλά ας μη γελιόμαστε. Το small ball σχήμα είναι και λίγο... καμικάζι. Βασίζεσαι στην πίεση σου αλλά και στην αστοχία του αντιπάλου. Οι Γάλλοι βάλανε τα κρίσιμα σουτ με Ντε Κολό και Ερτέλ και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Πάμε τώρα στο τίτλο του κειμένου.
Ο Κώστας Μίσσας στην προετοιμασία έκανε πολλές δηλώσεις. Στο αγωνιστικό κομμάτι είχε πεί οτι θα πρέπει να προτάξουμε τα.... προτερήματα μας. Ποια είναι αυτά; Άμυνα και σκέψη.

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται αποκλειστικά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για να παίξει η ομάδα άμυνα. Εδώ και ένα μήνα βλέπουμε οτι υπάρχει πρόβλημα στην αντιμετώπιση του pick and roll. Ε! Δεν γίνεται να μην υπάρχει ενα εναλλακτικό σχέδιο.

Δεν γίνεται ο Μπουρούσης να παίξει 18 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο.

Δεν γίνεται οι περιστροφές να γίνονται τόσο αργά.

Δεν γίνεται να μας περνάνε στα πόδια τόσο εύκολα.

Όσον αφορά την σκέψη.

Δεν γινεται να μην υπάρχει ενα plan B στην επίθεση και η μοναδική μας απειλή να είναι η μπάλα στο post.
Εδώ πρέπει να τονίσουμε κάτι. Και οι Γάλλοι βάλανε την μπάλα μέσα στο καλάθι. Είδατε όμως πως την έβαζαν; Ο ψηλός τους έπαιρνε 2 και πολλές φορές 3 σκριν. Ο αμυντικός έπρεπε να παλέψει να ξεφύγει απο αυτά τα σκριν και μετά να παίξει άμυνα. Υπήρχε ήδη κούραση επάνω του. Να πάει η μπάλα μέσα; Άντε να πάει και εμείς μαζί τους. Αλλά ας πάει με κυκλοφορία της μπάλας. Ας πονέσει απο κάποια σκριν αυτός που φυλάει το Πρίντεζη για παράδειγμα. Δεν γίνεται απλά με μια πάσα μέσα στο καλάθι και ο αντίπαλος ξεκούραστος να περιμένει. Και όταν πάει μέσα ας κινηθούν οι υπόλοιποι 4 χωρίς την μπάλα. Ας κάνουν κάποια σκριν μεταξύ τους να μετακινήσουν την άμυνα. Δεν γίνεται να μένουν αγάλματα.

Το ωραίο είναι οτι στο δεύτερο δεκάλεπτο κερδίσαμε το μπόνους των βολών απο το τρίτο λεπτό και αντί ΟΝΤΩΣ να πάει η μπάλα μέσα, εμείς καθόμασταν ΟΛΟΙ γύρω- γυρω απο το τρίποντο και πυροβολάγαμε.

Απο εκεί και πέρα προκαλεί αλγεινή εντύπωση αυτό το θέαμα των 2 αγώνων με τις τεχνικές ποινές και τα αντιαθλητικά φάουλ. Απο αγάπη και σεβασμό στην Εθνική και την προσπάθεια της δεν θα γράψουμε με τι ακριβώς μοιάζει αυτή η εικόνα. Πάντως με ομάδα ΟΧΙ.

Ας ελπίσουμε οτι αυτή η ήττα θα αποτελέσει το εφαλτήριο να σηκώσουν κεφάλι στο αυριανό ντέρμπι με την Σλοβένια. Είναι ένα πολυ κρίσιμο παιχνιδι απο πολλές απόψεις. Μπορούμε να το κερδίσουμε αρκεί να είμαστε εγωιστές αλλά οχι εγωκεντρικοί όπως είπε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Υ.Γ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είναι απο τους κορυφαίους της ομάδας αυτά τα 2 παιχνιδια. Προφανώς και υστερεί τεχνικά σε σχέση με κάποιους άλλους αλλά στο παρκέ δίνει τα πάντα και αναδεικνύεται σε παίκτη-κλειδί ειδικά στην άμυνα. Το μυστικό δεν είναι άλλο εκτός απο αυτό. ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ που παίζει σε αυτή την ομάδα. ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ που είναι παρών σε μια τέτοια διοργάνωση. Και το δείχνει στο παρκέ με τον καλύτερο τρόπο.

Υ.Γ.2 Το small ball μπορεί να δώσει λύσεις αλλά δεν είναι άμυνα που μπορεί να σε τραβήξει με καλή ομάδα για πολύ ώρα. Το λέμε απο τώρα που η συγκεκριμένη τακτική μας επανέφερε στο ματς με την Γαλλία.

Υ.Γ.3. Η όποια κριτική γίνεται πάντα σε ενα τουρνουά όπως το Ευρωμπάσκετ με βάση το εκάστοτε παιχνίδι. Μακάρι να διορθωθούν τα κακώς κείμενα και να είμαστε οι πρώτοι που θα τα αναφέρουμε.

Υ.Γ.4. Τι να τον κάνουμε τον προπονητή; Έχουμε παίκτες που έλεγε και μια ψυχή.